Eesti teadmised maavara varudest pärinevad suures osas nõukogude ajast, kuid kasvav nõudlus maapõueressursside järele on toonud päevakorrale vajaduse alustada meie maapõue uurimist ja maavarade kaardistamist, selgus konverentsil ’Maavarade uuringud ja mäenduse perspektiivid’.
Maavarade uurimist ei tohiks karta
Keskkonnaministeeriumi asekantsleri Kaupo Heinma sõnul on oluline, et riigil oleks ülevaade oma maavaradest. „Eesti puhul oleme siiani tuginenud nõukogudeaegsetele andmetele, mil uuringuid tehti tolleaegsete võimaluste piires. Praegu on meil olemas nii tahe kui ka valmisolek uurida kõige nüüdisaegsemate vahenditega, mida ja kui palju meie maapõu tegelikult sisaldab,“ ütles Heinma.
Kui on ülevaade oma maavaradest olemas, saab hinnata, kas neid maavarasid on otstarbekas ka kaevandada ja tööstuslikult kasutada ning kas ka keskkonnatingimused seda võimaldavad.
Kaupo Heinma sõnul on tehnoloogia ja infotehnoloogia areng toonud kaasa vajaduse erinevate metallide järele, nagu näiteks koobalt, nikkel ja liitium. "Maavarade uuringud aitavad hinnata Eestis leiduvate maavarade perspektiive ning kas ka Eestis võib nutiseadmetele ja teiste tehnoloogiate arenguteks vajalikke metalle leiduda. Küsimus on, millises koguses ja millise kvaliteediga kohalikku ressurssi on“ selgitas Heinma.
Keskkonnaministeeriumi asekantsleri Kaupo Heinma sõnul on oluline, et riigil oleks ülevaade oma maavaradest.
Heinma rõhutas, et maavarade majandusliku aspekti kõrval on sama oluline ka keskkonna aspekt, leida tasakaal vajaduste ja keskkonna kasutuse vahel. „Kaevandamine peab jätma võimalikult väikse keskkonnajalajälje ning kaevandamise lõpetamisel tuleb alad nõuetekohaselt korrastada,“ lausus Heinma.
Keskkonnaministeeriumi ning majandus- ja kommunikatsiooni ministeeriumi eestvedamisel oli maapõue teemaline nädal „Maavara – varandus maa all“. Kampaania eesmärk oli suurendada Eesti elanike teadlikkust sellest, milliseid maavarasid me vajame iga päev, milliseid neist võib Eesti maapõuest leida, kuidas need meie igapäevaelu mõjutavad ja lihtsustavad.