Paide tapeediraamatut esitletakse ka Tallinnas

Tapeediraamatu «Väikese linna suured mustrid» esitlus Paide Ärklitoas.

FOTO: Anne Põder

Neljapäeval, 30. juunil esitletakse Tallinnas Viru Keskuse Rahva Raamatus Paide ajaloolistest interjööridest jutustavat raamatut ​«Väikese linna suured mustrid».

Esitlusel räägivad autorid Karen Klandorf, Kristiina Ribelus, Viljar Vissel raamatu koostamise käigus ilmnenud põnevatest leidudest ja tapeedimustrite taastamisest ning näitavad inspireerivaid vanu tapeete ja nende alusel valminud uusi seinakatteid.

Paide linnakodu interjööri ajalugu on ühtlasi tapeediajalugu - lummavaid mustreid on Paide vanadest majadest päevavalgele tulnud lugematul hulgal, millest paremik on koondatud värskelt valminud raamatu kaante vahele. Pärast selle meeliköitva kollektsiooniga tutvumist ei paista ükski vana foto enam must-valgena. Ajaloolised interjöörid jutustavad selles raamatus põneva loo, mille peategelasteks on mustrid.

Raamat on teatud mõttes justkui tapeediaabits, kust lisaks mustritele ja ajaloolistele interjöörifotodele leiab ülevaate tapeediajaloost. Lisaks on juttu Eesti tapeeditootmise ajaloost ning väikelinna kaupmeestest, kes kohalikku rahvast selle nii levinud tarbekaubaga varustasid. Tapeedimustrid on dateeritud - analoogiatele, stiilikriitikale ning leiukontekstile tuginedes kümnenditesse jaotatud, mis võimaldab trükist kasutada abivahendina nii interjööride kujundamisel kui ka uurimisel.

Lisaks rikkalikele ajaloolistele tapeedileidudele on Paide interjööride mustrite maailma kaaluka ja omanäolise panuse andnud August Roosileht, kelle looming on värvikaks laiguks interjööriajaloos. Eksib see, kes arvab, et väikese provintsilinna kodud on olnud kõik tagasihoidlikud või vanamoodsad. Kaugeltki mitte! Raamat pakub ülevaate August Roosilehe kujundatud sisustuselementidest, mis lausa vastanduvad vanamoodsale ja traditsioonilisele.

Esitlus algab Viru Keskuse Rahva Raamatus kell 18 ning kohapealt ostes on raamat sel õhtul 15 protsenti soodsama hinnaga.

Tagasi üles