Aasta linnu tegemisi saab nüüd jälgida pesakaamerast

Aasta lind öösorr.

FOTO: B.gliwa/wikimedia Commons

Nüüdsest saab jälgida aasta linnu öösorri tegemisi pesapaigale paigaldatud veebikaamera vahendusel. Et rahvasuus laisklinnuks kutsutud öösorr pesa ei ehita, vaid muneb lohku maapinnal või lausa metsarajale, on see harukordne võimalus heita pilk öösorri ellu.

Otsepilti öösorri pesast näeb siit ja pesaelust saab lugeda Looduskalendri foorumist.

Ornitoloog Renno Nellis leidis Hiiumaal öösorri pesa mai viimasel nädalal, kus oli üks muna. Kaamera paigalduse ajaks oli pesas juba kaks valget hallikate ja pruunide täppidega muna. Öösorri haudeaeg kestab 17–21 päeva, seega peaksid pojad kooruma nädal enne jaanipäeva.

"Maaspesitsejana on öösorr röövloomadele kerge saak ja arvestatav hulk munakurni hukkub. Loodetavasti õnnestub meil otsepildis näha nii poegade koorumist kui ka nende pesast lahkumist. Pojad peaksid pesas või selle vahetus läheduses püsima umbes nädala, kuid seda loodame välja selgitada kaamera vahendusel," lausus aasta linnu projekti koordinaator Aarne Tuule.

Öösorri kaamera paigaldasid koos Kotkaklubi ja Eesti ornitoloogiaühing. Kaugjuhitav kaamera on paigaldatud pesast paari meetri kaugusele ja on varustatud infrapuna valgusallikaga, mis võimaldab jälgida öösorri tegemisi ka öösel, mil linnud on eeldatavalt aktiivsemad. Ühtlasi saab kuulata ja vaadata, kes pesa läheduses veel elavad.

Kaamera paigalduses osalesid Renno Nellis ja Urmas Sellis Kotkaklubist ning Omar Neiland Beta Group OÜ-st. Serveriruumiga toetab EENet, foorumit hoiab üleval Looduskalender.

Kotkaklubi pesakaamerate projekti ja aasta linnu tegevusi toetab keskkonnainvesteeringute keskus.

Tagasi üles