L, 3.12.2022

Järva-Jaanis läheb filmilindikarnevaliks

Merit Männi
Järva-Jaanis läheb filmilindikarnevaliks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Filmilindifestival Järva-Jaanis
Filmilindifestival Järva-Jaanis Foto: Joakim Klementi

Järva-Jaanis toimub laupäeval neljas filmilindifestival alapealkirjaga “Karneval”, mille programmi kureeriv rahvusarhiivi filmiarhiiv toob vaatajateni hoolikalt kokku nopitud kodumaised linateosed läbi mitme kümnendi.

Rahvusarhiivi filmiarhiivi mänguline filmiprogramm alustab kontsertfilmiga “Ooperiball”. Nõukogude Liidu Televisiooni ja Raadio Komitee tellimusel Virve Aruoja 1974. aastal lavastatud muusikafilmis esitavad Estonia solistid, koor ja balletitantsijad teoseid maailmaklassikast Verdist Mozartini ja Straussist Tšaikovskini, andes ereda ülevaate tollasest ooperi muusikalis-lavalisest kunstist. Nagu pealkirigi viitab, on üksikepisoode siduvaks raamiks suurejooneline “ballimäng” lossis. Omaaegses kriitikas tõsteti esile ka kaasstsenaristi Mai Murdmaa tantsu- ja liikumisseadeid, millega suutis ballettmeister väga erinevate ajastute ja maade tantsud siduda ühtseks stiilitervikuks nii, et tantsulõigud otsekui jätkavad või täiendavad üksteist, aidates tsementeerida katkendite ahelat. Pildiliselt pakuvad silmarõõmu kunstnik Uno Kärbise kaunid, stiilsed ning peene maitsega ja viimistletud kostüümid, lisaks on võttepaikadeks leitud huvitavaid Tallinna interjööre, mis aitavad luua eripärase piduliku atmosfääri. 

Pärast “Ooperiballi” jätkab rahvusarhiivi filmiarhiiv filmilindifestivalil mänguga, täpsemalt “Karikakramänguga”. Ekraanile tuuakse 1977. aastal valminud filmialmanahhi kolm lühifilmi: Peeter Urbla “Promenaad”, Toomas Tahveli “Salakütt” ning Peeter Simmi “Tätoveering”. 1970. aastate lõpupoole ja järgmise kümnendi alguses räägiti Eesti filmikunsti uuest lainest, mis sai alguse just noorte filmitegijate lühifilmide kassetist "Karikakramäng”. Kolmeosalises kogumikus, millest kahe kunstiline juhendaja oli Andrei Tarkovski, näitasid oma lavastajaoskusi debütandid Peeter Urbla, Toomas Tahvel ja Peeter Simm ning filmide operaatoriks oli andekas operaator Arvo Iho. 

Kinomuuseumi filmiprogrammi filmilindifestivalil lõpetab täiskasvanutele mõeldud animafilmide seanss “Maskid langevad!”. Läbustamine, riivatused, seto leelo, erootika, hirm, tulnukad, ninanokkimine, rollimängud, kättemaksuiha, lotomiljonär, pudelimäng, purjus jõuluvana, kabaree, sanitarid, viinakurat, julmus, kanalisatsioon, staarikultus, häving, ignorantsus, kankaan, kaos, saatan, tango ja võimuahnus on vaid mõned märksõnad, mis iseloomustavad eesootavat sürreaalset ja psühhedeelset kinoelamust, märkisid festivali korraldajad.  

Festivali korraldavad kino Sõprus ja Tartu Elektriteater koos paljude vabatahtlike abiga. Festivaliinfo on leitav veebilehelt https://www.kinosoprus.ee/et/filmilindifestival2019 .

Märksõnad
Tagasi üles