Haigekassa kutsub jämesoolevähi sõeluuringule
Eestis haigestub jämesoolevähki ligi 1000 inimest aastas

Haigekassa

FOTO: LIIS TREIMANN / PM/SCANPIX BALTICS

​Haigekassa kutsub tänavu jämesoolevähi sõeluuringule kõiki 1953., 1955., 1957. ja 1959. aastal sündinud ravikindlustatud inimesi.

Jämesoolevähk tekib aeglaselt ja vanuse kasvades suureneb risk sellesse haigestuda.  Jämesoolevähi peamine riskifaktor on vanus: haigestumise risk suureneb oluliselt alates 50. eluaastast. Üheksa jämesoolevähijuhtumit kümnest esineb inimestel, kes on vanemad kui 50 eluaastat.

Sõeluuring on üks parimaid võimalusi oma terviseseisundist teadlik olla. Sõeluuringud aitavad haigusi avastada võimalikult varajases järgus, hetkel, kui inimene ise veel midagi kahtlustada ei oska.  

„Jämesoolevähi skriiningprogramm on kindla teadusliku põhjendatusega ja päästab elusid. See vähendab tõenäosust surra jämesoolevähi tõttu vähemalt 30 ja tõenäosust haigestuda jämesoolevähki 25 protsenti,“ ütles Põhja-Eesti regionaalhaigla kirurg ja onkoloog dr Tiit Suuroja.

Varakult avastatud haiguste ravi on kergem ning inimesele ja tema lähedastele emotsionaalselt vähem valulik kui kaugele arenenud haiguse ravi või elu haigusega. 

Haigekassa esmatasandi osakonna peaspetsialist Made Bambuse sõnul ei ole sõeluuringute puhul oluline mitte ainult nende korraldamine, vaid ka tõhusus ja tervisekasu, mida nad annavad nii inimesele kui ka kogu rahvale.

„Ma usun, et  oleme ühiskonnana piisavalt terviseteadlikud, pigem on küsimus selles, kuidas panna inimesi vastavalt oma teadmistele ka käituma. Eestis haigestub jämesoolevähki ligi tuhat inimest aastas, see arv peaks olema oluliselt väiksem,“ lausus haigekassas kampaania eesvedaja Taisi Kõiv. Ta lisas, et sõeluuringutest teavitamine on üheks abimeheks inimeste õigele tervisekäitumisele suunamisel.

Kuidas sõeluuring käib?

Nii nagu enamikus riikides, on ka Eestis jämesoolevähi sõeluuringu meetodina kasutusel peitveretest – selle uuringu abil saab avastada roojas leiduvat verd. Koloskoopia ehk jämesooleuuring videokaameraga varustatud instrumendiga võetakse appi vaid positiivse peitveretesti vastuse puhul.

Sõeluuringus osalejatele saadetakse postiga rahvastikuregistri aadressile perearsti nimel kutse. Sõeluuringus osalemiseks vajaliku väljaheiteproovi võtmise komplekti saab kutsutu kätte oma perearstikeskusest ja tal on vaja end registreerida pereõe vastuvõtule.

Komplektis on proovinõu, uuringu infomaterjal, ankeet ja makstud vastusega ümbrik, kuhu on peale trükitud labori aadress. Proovi võtab inimene kodus ja seejärel saadab posti teel laborisse.

Kampaania koduleheküljelt soeluuring.ee leiab jämesoolevähi sõeluuringu kohta kogu  info. Sõeluuringust on ainult võita!

Tagasi üles