Kassidele heast südamest hoiukodu pakkunud Anne Metssalu ütles, et saatis kassikatku tunnustega kuus alla kahekuust kassipoega Eesti Maaülikooli väikeloomakliinikusse, kus viie elu õnnestus arstidel päästa. «Oht pole veel päris möödas ja loomakesed kosuvad, kuid halvima suutsid arstid siiski ravimite abil ära hoida,» rääkis ta.
Kõige hullem on Metssalu sõnul see, et haigestunud kassid tulid Paide tänavatelt, mis tähendab, et surmav taud on linnas liikvel. «Katk on nii nakkav, et iga inimene võib selle tänaval kõndides jalatsitega koju viia ning oht haigestuda on ka kodukassidel. Rääkimata neist kassidest, kes lastakse vabalt linna peale uitama,» selgitas ta.
Kaitstud on Metssalu sõnul vaid need kassis, kes on korrapäraselt vaktsineeritud. «Praegu on seega õige hetk vaadata oma lemmiklooma vaktsineerimispassi, et ega looma elupäästev süst ole juhuslikult ununenud tegemata,» soovitas ta.
Ka loomaarst Raivo Raja kinnitas, et kassikatk on ülinakkav haigus, mis levib peamiselt hulkuvate kasside ja kassiperekondade seas. Haigus põhjustab sageli puhanguid,» lausus ta. «Kassikatk pole ohtlik inimesele,» täpsustas Raja.
Terve kass võib katku nakatuda:
*kokkupuutel haige kassi eritistega saastunud puuris, magamispesas, toidunõudega jm või kokkupuutel haige kassi endaga;
*nakatunud kassiemalt lootele;
*kassikirpude vahendusel;
*kassi hooldava inimese saastunud käte või riietega kokkupuutel.
(allikas: Terviseamet)
Nakatunud kassil ilmnevad haigusnähud pärast viie kuni seitsme päevast inkubatsiooniperioodi. Haige kass eritab viirusi uriini, väljaheidete ja ninasekreediga. Viirused esinevad ka looma veres.