Millised on insuldi sümptomid?
Insuldi puhul tuleb kiiresti tegutseda, sest iga sekund loeb. Insuldi sümptomid tekivad äkki ja need võivad inimestel olla erinevad, olenedes sellest, milline aju piirkond on kahjustatud. Inglisekeelne sõnakombinatsioon F.A.S.T. (eesti k. kiire) aitab insuldile iseloomulikke peamiseid sümptomeid meeles pidada, ära tunda ja nende ilmnemisel tegutseda.
Kui teil on kahtlus, et teie lähedasel on tekkinud insult, siis on abiks järgmised märksõnad ja kontrollküsimused:
NÄGU (ingl k face, F): Kas inimese üks näopool / suunurk on alla vajunud? Kas ta naeratada saab?
KÄED (ingl k arms, A): Kas inimene saab mõlemat kätt tõsta ja neid üleval hoida?
KÕNE (ingl k speech, S): Kas inimese kõne on segane?
AEG (ingl k time, T): Selliste sümptomite ilmnemisel tuleb kiiresti tegutseda. Helistage viivitamatult telefonil 112! Kui see ei ole võimalik, siis viige inimene haiglasse nii kiiresti kui võimalik.
Enda puhul tasuks jälgida järgmisi sümptomeid: järsk tuimus või nõrkus, eriti ühel kehapoolel; järsult tekkinud probleemid rääkimisel või kõnest arusaamisel; järsult tekkinud probleemid nägemisega, kahelinägemine; järsult tekkinud probleemid kõndimise või tasakaaluga; järsk pearinglus või äkiline tõsine peavalu teadaoleva põhjuseta. Ka nende sümptomite tekkimisel tuleb kiiresti tegutseda, sest insult on erakorraline seisund.
Kiirabi toimetab insuldi tunnustega inimese kiiresti haiglasse, kus vastunäidustuste puudumisel on 4,5 tunni jooksul haigestumisest võimalik veresoont ummistav verehüüve ravimiga lahustada. Isegi kui sümptomid ära kaovad, on kohene arsti poole pöördumine oluline. Mida kiiremini ravi ja insuldi ennetusega alustada, seda vähem kahju jõuab see teha!
Haiguse tõsidusest ja koormusest ühiskonnale räägitakse palju, sest ligi kolmandik insulti haigestunutest sureb esimese kuu jooksul ja kolmandik ei parane täielikult. Haigestumine on eriti suur eakatel, kuid võib tekkida ka tööealiste inimeste hulgas, noortel ja isegi lastel.
Kui insulti haigestumine püsib enam-vähem samal tasemel, on insulti suremus Eestis on aastatega vähenenud. Kui 2008. aastal suri insulti 1575 inimest, siis 2013. aastal 1208 ning 2015. aastal 856 inimest.
Kui vaatame laiemaid mastaape, siis kogu maailmas saab üks inimene kuuest oma elu jooksul insuldi ning iga kuue sekundi järel sureb keegi insuldi tõttu.