Märka ja hoia jälgimisseadmega hunti

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
LOOMAPARK; VÕRUMAA, EESTI, 23APR12.
Alaveski loomapark Võrumaal; HUNT.
NB! Arter!
th/Foto TOOMAS HUIK/POSTIMEES
LOOMAPARK; VÕRUMAA, EESTI, 23APR12. Alaveski loomapark Võrumaal; HUNT. NB! Arter! th/Foto TOOMAS HUIK/POSTIMEES Foto: Toomas Huik

1. novembrist algas hundijaht ja Keskkonnaagentuur tuletab jahimeestele meelde, et telemeetriaseadmega huntidele ja nende gruppidele on jahipidamine keelatud.

7. septembril märgistati Pärnu-Viljandi maakonna piirialal, Kanaküla lähistel Keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna peaspetsialisti Marko Kübarsepa poolt GPS-GSM telemeetriaseadmega aastane isane hunt. Loom sündis 2018. aasta mai esimestel päevadel Halliste-Kanaküla metsades ja tal on viis õde-venda. Käesoleval aastal tõid samad vanemad ilmale uue pesakonna kutsikaid.

Nagu huntidele kombeks, jäävad 1-2 järglast alati vanematele appi uue pesakonna eest hoolitsema. Kuni 21. oktoobrini käesoleval aastal ajas hundinooruk oma hundiasju sünnikodus ning täitis karjas lapsehoidja rolli. Missioon täidetud, lahkus hunt 22. oktoobri öösel tuttavatelt aladelt ilmse sooviga leida suguvendade poolt hõivamata territoorium.

Käesolevaks hetkeks on hunt läbinud umbes kahenädalase reisi kestel 360 kilomeetrit, olles külastanud nii Järva-, Rapla- , kui ka Harju maakonda. Hetkel tutvub hunt Harju maakonna läänepoolsete loodusmaastikega.

Käesolevaks hetkeks on hunt läbinud umbes kahenädalase reisi kestel 360 kilomeetrit, olles külastanud nii Järva-, Rapla- , kui ka Harju maakonda.

Noorte huntide hajumine karjast ja sünniterritooriumilt on loomulik aastaringne protsess, mis leiab valdavalt aset kas vahetult enne uue pesakonna sündi kevadel või siis hoopiski sügisel. Kõige enam põhjustab hundikarjade lagunemist ja noorte huntide hajumist aga hoopiski jahipidamine.

„Nüüdseks seitsmendat aastat kestnud huntide telemeetrilise jälgimise (seire) projekti raames on taoline GPS seade paigaldatud 15. hundile. Huntide telemeetriline jälgimine annab üliolulist teavet kohaliku hundipopulatsiooni seisundi olulisemate näitajate nagu toitumise, liikumiste, karjade (pesakondade) paiknemise ja rännete kohta ning on vajalik arvukushinnangute koostamiseks.“ selgitas Keskkonnaagentuuri hundispetsialist Marko Kübarsepp.

Hundil on kaelas valget värvi jälgimisseade. Kuna äsja on alanud hundi jahihooaeg, tuletame meelde,  et telemeetriaseadmega huntidele ja nende gruppidele on jahipidamine keelatud. Teavitame jooksvalt hundi liikumisest kohalikke jahipiirkonna kasutajaid ja ka ohjamisalade koordinaatoreid. Loodame, et jälgimisseadmega varustatud hunt püssitoru ette ei juhtu ning saab meile oma andmetega veel pikki aastaid abiks olla.

Märksõnad

Tagasi üles