T, 7.02.2023

Reedel mõõdetakse Järvamaa jahindusklubis suuremad sarvekandjad üle

Jahimehed tegid põdra ja metskitse küttimise vahekokkuvõtteid!
Kuido Saarpuu
Reedel mõõdetakse Järvamaa jahindusklubis suuremad sarvekandjad üle
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kulda väärt sarved.
Kulda väärt sarved. Foto: Erakogu

14. novembril toimus Eesti Jahimeeste Seltsis liikmesorganisatsioonide teabepäev, kus muuhulgas tehti põdra ja metskitse küttimise vahekokkuvõtteid. Siinses jahindusklubis on põtrade sarvede mõõtmine sel reedel.

Eesti Jahimeeste Seltsi presidendi Margus Puusti sõnul on 1. novembri seisuga kütitud 44% metskitsede ja 55% põtrade küttimismahust, mis teeb küttimistulemuseks 13 912 metskitse ja 3450 põtra. „Arvestades seda, et põtrade osas lisanduvad veel novembri ja detsembri ning metskitse osas veel ka jaanuari küttimistulemused, siis teeme kõik endast oleneva, et jahindusnõukogude poolt esitatud tellimuslik küttimismaht täita,” kommenteeris Puust.

Metskitse populatsioon on viimastel aastatel jõudsalt kasvanud. Suurenenud on nii liiklusõnnetuste kui ka kahjude arv metsakultuuridele. Seetõttu soovivad nii teadlased kui maakondlikud jahindusnõukogud, et jahimehed võtaksid arvukuse reguleerimist täie tõsidusega. 

Reede, 22. november

Kell 8 toimub Järvamaa jahindusklubis põtrade bioproovide kogumine ja sarvede mõõtmine. Kontakt: Jüri Tõnisson, tel 516 8052, või Rauno Veeroja, tel 508 3269.

EJSi juhatuse liikme ja küttimiskokkuvõtte tegija Priit Vahtramäe sõnul on jahindusnõukogude poolt esitatud 2019. jahiaasta metskitse küttimismaht läbi aegade suurim - 31 619 isendit. ”Tänavu on poole jahihooaja jooksul neid kütitud samas suurusjärgus mis 2017. jahiaastal, mil kütiti kokku 15 807 metskitse,” ütles Vahtramäe. ”Samuti on põtrade küttimine sujunud plaanipäraselt,” lisas ta.

Eelnevatel aastatel said jahimehed riigile esitatud küttimisandmete kokkuvõtte alles pärast jahihooaega, jaanipäeva paiku, mil valmis ulukiseire aruanne. Praegu arendatav jahinduse infosüsteem Jahis hõlbustab tunduvalt koondandmete kättesaamist. Hetkel on veel andmete töötlusel palju käsitsi tööd, aga EJSi juhatus loodab mõne aasta jooksul täielikult üle minna elektroonsele andmete kogumisele ja töötlusele.

Märksõnad
Tagasi üles