Vingugaasiandur muutub kohustuslikuks

Anne Põder
Copy
Vingugaasiandur ei asenda suitsuandurit ja vastupidi.
Vingugaasiandur ei asenda suitsuandurit ja vastupidi. Foto: Suitsuandur.ee

Siseminister Mart Helme allkirjastas Vabariigi Valitsusse saatmiseks tuleohutuse seaduse muutmise eelnõu, mille üks eesmärk on näiteks tulesurmade vähendamine läbi vingugaasianduri kohustuse kehtestamise puupliidi, -ahju või -kaminaga eluruumides, aga ka tuleohutusega seotud asjaajamise lihtsustamine. 

„Pea 95 protsendi juhul on tulekahjus hukkunute surma põhjus vingumürgitus,“ sõnas siseminister Mart Helme. „Valdava osa neist surmadest oleks olnud aga võimalik ära hoida nii lihtsa tegevusega nagu vingugaasianduri soetamine. Ehkki kohustuslikuks vingugaasianduri hankimiseks puupliidi, -ahju või- kaminaga kodudes näeme ette kaheaastase üleminekuperioodi, siis miks mitte juba tulevastel jõuludel lähedase kingipakki see mõnekümne eurone elupäästja torgata?“

Seaduse muudatus näeb ka ette kohalike omavalitsuste ja erasektori senisest erinevat rolli tuleohutuse tagamises. Tuleohutute hoonete arvu suurendamiseks kavatsetakse rakendada efektiivsemaid ja vähem bürokraatlikke lahendusi.

Nii kaotatakse eelnõuga osadel hoonetel iga-aastase enesekontrolli tuleohutusearuande esitamise kohustus ning asendatakse see hoopis tuleohutuseksperdi või –spetsialisti külastusega. „See vähendab kirjalike aruannete esitamise ja kontrollimise koormust nii ettevõtetele kui ka Päästeametile ning lisab vastavatele objektidele kontrolliks täiendava silmapaari,“ rääkis Mart Helme.

„Muudatus puudutab pea 10 tuhat hoonet, millest 2000 hoone omanikud pole pidanud siiani moel ega viisil riigiga suhtlema. Muudatuse järgselt suureneb tuleohutute hoonete hulk eeskätt just nende võrra, aga pikemas vaates kõigi 10 tuhande hoone võrra.“

Lisaks võimaldab seaduse muudatus kohalikel omavalitsusel väiksemate ehitiste puhul ehitus- ja kasutuslubade väljastamisel tuleohutusnõuete täitmist hinnata iseseisvalt.

Samuti tõhustatakse võimalusi Päästeameti ennetustööks luues vajalikud andmebaasid info kogumiseks ja töötlemiseks. Maastiku kontrollitud põletamise lubamisega luuakse tingimused maastikupõlengute ennetamiseks ning liigikoosluse säilitamiseks. Tuleohutusteenuste kvaliteeti suurendatakse tuleohutusspetsialistidele ja -ekspertidele pädevusnõuete seadmisega. 

Tagasi üles