Talisuplejad on oodatud Väätsale end karastama

FOTO: Väätsa weikpark

Pühapäeviti käivad Väätsa paisjärve ääres koos talisuplusest huvitatud inimesed. Ikka nii, et esmalt köetakse Väätsa weikpargi (veelauapargi) hoones saun soojaks ja siis hakatakse voorima sauna ja järve vahet. 

Pikemalt on talusuplusest kirjutanud Postimees.

 «Kerge suplus külmas vees stimuleerib keha kohanemisprotsesse ja mõjub hästi immuunsüsteemile ning rasvade ja suhkru ainevahetusele, unustamata külmašoki käivitatud hormonaalreaktsiooni põhjustatud meelehead,» rääkis sporidbioloog Kristjan Port.

Lühiajaline talisuplus on tema sõnul pigem karastav kui sportlik tegevus, sest neljakraadises veel jääb kehalise koormuse aeg üsna lühikeseks.

Sellegipoolest kaasnevad talisuplusega ka riskid, millele peaksid erilist tähelepanu pöörama vererõhu ja südameprobleemidega inimesed. Neil tuleks enne selle tegevuse harrastamist kindlasti arstiga nõu pidada.

«Talisuplusega kaasneb tugev erutus, nahaalused veresooned tõmbuvad kokku ja vere ootamatu ümberpaigutus suurendab südame koormust, enamikul juhtudel kaasneb veel ka hingeldamine,» lausus Port. «Liigne hingeldamine võib tekitada teadvusekao ja süda võib ootamatult kasvanud koormuse tõttu seiskuda.» Külmašoki tulemusel võib inimene tema sõnul kaotada ka orientatsioonivõime ja siis ei suuda ta enam selgelt mõtelda ega sihipäraselt tegutseda. Nii võib inimest haarata paanikahoog.

Seetõttu tuleks alustada väikeste koormustega, kuid olla süstemaatiline. «Jääauku hüppamise asemel peaks esmalt paar nädalat külma dušiga harjutama ja alustades on parem kiire šoki asemel külma aeglaselt lisada,» lausus Port. Külma vette minnes tasub tema sõnul riskide minimeerimiseks sõber kaasa võtta.

Talisuplushuvilised kogunevad pühapäeviti Väätsale tavaliselt kl 15. (JT)

Tagasi üles