- Haldusreformi eesmärk polnud kulude kokkuhoid
- Ametnikud sõidavad inimeste juurde, mitte vastupidi
- Rentnikud on vallamajadesse teretulnud
Järva vallas tegutses enne haldusreformi seitse omavalitsust oma vallamaja, vallavanema ja ametnikega. Kaks aastat hiljem on vallamajad küll alles, kuid vallavanemate kabinettides käib uus elu. Vallavanem ja suur osa ametnikest on pidevas liikumises.
Järva vallavanem Rait Pihelgas selgitas, et seitsme valla ühinemislepingus, mille alusel Järva vald loodi, lepiti kokku vallamajade allesjäämises. Seda suuresti põhjusel, et iga piirkonna inimesed saaksid teenuseid harjumuspärasest kohast. «Inimlik oli pakkuda ka vallaametnikele töötamise võimalust elukohale lähimas administratiivhoones,» lausus ta.
Pihelgas sõnas, et kõik seitse vallamaja kuuluvad endiselt vallale, kuid nende kasutus on kohati muutunud. Järva-Madisel asuv vallamaja on antud kümneks aastaks kohaliku külaseltsi hallata, sest vald hoonesse sobivat rakendust ei leidnud, aga kohalikud elanikud soovisid kasutada hoonet kogukonna tugevdamise eesmärgil. Külaselts selle eest renti ei maksa.
Vald pääses maja ülalpidamiskuludest, kuid omab siiski lepingu järgi kontrolli, et hoone eest heaperemehelikult hoolitsetaks ja seda ettenähtud eesmärgil kasutataks.
Pihelgas märkis, et uue elu tõi ühisvald ka Peetris asuvasse vallamajja. «Lisasime suurele ehitisele multifunktsionaalsust ja tegime valla vaatenurgast majanduslikult mõistliku otsuse,» lausus ta.
Nii kolis Peetri kool pooltühjalt seisnud vallamajja, kus asuvad ka mängutuba ja raamatukogu. Vana koolihoone müüs vallavalitsus eakate hoolekodu rajamiseks erakätesse.
Koomale on ametnikud oma ruumidega tõmmanud ka Koigi ja Koeru vallamajas, kust on lahkelt pinda antud MTÜdele ja allasutustele.
Pihelgas ütles, et kohtub ettevõtjatega sageli kohvilauas ja on alati levitanud sõnumit, et kui kellelgi peaks olema vaja kontoripinda, siis esmajoones tasub seda küsida vallavalitsusest. «Meil on ruume, mida välja rentida,» sõnas ta.