Avatud talude päev toimub tänavu 19. juulil

Avatud talude päev Hindreku talus

FOTO: Dmitri Kotjuh/JÄRVA TEATAJA/SCANPIX

Kuues üle-eestiline avatud talude päev on sel aastal 19. juulil, kuid nagu eelmisel aastal,  võtab osa talusid külalisi vastu ka päev varem.

„Avatud talude päevast on kujunenud igasuvine üle-eestiline tippsündmus, millest saab vahetult osa iga kümnes eestimaalane. Arvata võib, et suur huvi erinevat tüüpi talude tegemiste vastu püsib ka tänavu, kui nad juuli teises pooles taas üheks-kaheks päevaks külastajatele oma väravad avavad,“ lausus maaeluminister Arvo Aller. „See on hea võimalus  tutvuda vahetult maaeluga, sellega, kuidas kasvab Eesti toit ja kui mitmekesine on siinne talutoomine. Hinnakem seda tegevust vääriliselt, sest see on oluline meie kõigi jaoks.“

Põllumajandusuuringute keskuse maaelu võrgustikutöö osakonna juhataja Reve Lambur ütles, et järgmise avatud talude päeva aja kohta hakkavad esimesed küsimused saabuma juba siis, kui eelmine talupäev vaevalt lõppeda on jõudnud – eks seegi kinnita ettevõtmise olulisust ka talupidajatele endile. „Seni on avatud taludest olnud igal aastal ligemale kolmandik uued tulijad, mis on kahtlemata märk maaelu elujõulisusest ning samas aitab hoida külastaja jaoks avatud talude päeva taluvaliku mitmekesise ja värskena,“ lausus ta.

Avatud talude päev pakub lisaks talude külastusele ja igapäevase taluelu tundmaõppimisele hea võimaluse luua kontakti kohalike väiketootjatega, teha tehinguid taimemüüjatega, uudistada põllumajandusmasinaid ja loomi ning saada näpunäiteid esmakatsetuste tegemiseks põllumajanduses või aianduses. Igal talul on oma programm, millega näitab oma eripärasid.

Avatud talude päev pakub lisaks talude külastusele ja igapäevase taluelu tundmaõppimisele hea võimaluse luua kontakti kohalike väiketootjatega, teha tehinguid taimemüüjatega, uudistada põllumajandusmasinaid ja loomi ning saada näpunäiteid esmakatsetuste tegemiseks põllumajanduses või aianduses.

Avatud talude põhipäev on pühapäev, 19. juuli, mil on avatud kõik osalevad talud. Taludel on võimalus olla avatud ka laupäeval, millest ürituse infomaterjalides edaspidi täpsemalt teada antakse. Näiteks eelmisel aastal olid rohkem kui pooled talud avatud lisaks pühapäevale ka laupäeval.

Avatud talude päevale registreerumine taludele, maaettevõtetele ja põllumajandustootmistele algab veebruari alguses ning peagi tuleb selle kohta lisainfot. Märtsi lõpus ja aprilli alguses on kaks piirkondlikku infopäeva huvilistele, kes oma talu külastajatele avada soovivad. Infopäeval jagatakse taludele teabematerjale ning nippe ja nõuandeid eelmiste aastate kogemustest.

2019. aastal külastati avatud talude päeval talusid, põllumajandustootmisi ja maaettevõtteid rohkem kui 195 000 korral, mis on 35 000 külastust rohkem kui 2018. aastal. Oma uksed avas 311 talu.

Avatud talude päeva korraldavad maaeluministeerium, põllumajandusuuringute keskus, Eesti põllumajandus-kaubanduskoda ning Eestimaa talupidajate keskliit. Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014–2020 ja Euroopa maaelu arengu põllumajandusfondist.

Tagasi üles
Back