Valmis lähiaastate plaan Kesk-Eestis kiirgusohutuse tagamiseks

Copy
Radoon.
Radoon. Foto: Repro

Keskkonnaminister Rene Kokk kinnitas kiirgusohutuse riikliku arengukava kuni aastani 2027. Arengukava olulisemateks eesmärkideks on tagada jätkuvalt radioaktiivsete jäätmete ohutu ladustamine ning vähendada looduslikest kiirgusallikatest – eelkõige radoonist - tingitud ohte.

Keskkonnaminister Rene Koka sõnul on kavandamisel radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaiga rajamine, et tagada Paldiskis olevate jäätmete ohutu ladustamine ka aastakümnete pärast. „Mis puudutab aga radooniohu vähendamist, siis selleks saavad kodanikud ise palju ära teha. Kui sinu kodu asub radooniohtlikus piirkonnas, tasub sul kindlasti lasta radoonitaset mõõta. Muuseas just praegu – kütteperioodil – on selleks kõige õigem aeg,“ lausus keskkonnaminister.

Kõrget radoonisisaldust võib leiduda pea kõikjal Eestis – radooniohtlik on peamiselt Põhja-Eesti, kuid ka Kesk- ja Lõuna-Eesti. Pikaajaline viibimine suure radoonikontsentratsiooniga hoones põhjustab kopsuvähki haigestumise tõenäosuse kasvu.

Keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna peaspetsialisti Krista Saariku sõnul saab radoonimõõtmisi tellida nii eraettevõtetelt kui Keskkonnaametilt. „Kuna radoon on õhust ligikaudu seitse korda raskem nähtamatu ja lõhnatu gaas, siis hoonetes puudutab see soovitus eelkõige soklikorruse ja esimese korruse elanikke ja töötajaid. Siseruumidesse jõuab maapinnast pärinev radoon peamiselt põrandas ja vundamendis olevate pragude ning torustiku- või juhtmeavade kaudu,“ ütles Saarik.

Kõrget radoonisisaldust võib leiduda pea kõikjal Eestis – radooniohtlik on peamiselt Põhja-Eesti, kuid ka Kesk- ja Lõuna-Eesti.

Ettevalmistustööd radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaiga rajamiseks on alanud, et hinnata Paldiskis asuva endise tuumaallveelaevnike õppekeskuse territooriumi sobivust. Pikaajalist ohutut ladustamist vajavad peamiselt Nõukogude ajast pärinevad Paldiski endise tuumallveelaevnike õppekeskuse likvideerimisel ning tööstus-, meditsiini- ja teadusasutustes tekkinud (nn. ajaloolised) radioaktiivsed jäätmed. Praegu on need jäätmed ajutiselt ladustatud Paldiski endises tuumaallveelaevnike õppekeskuses asuvas vaheladustuspaigas.

Uuri radooni kohta lähemalt siit!

Märksõnad

Tagasi üles