Kas on ikka meeles- täna on Paides doonoripäev

Doonor.

FOTO: Elmo Riig / Sakala

Ka eriolukorra ajal vajavad patsiendid tervete doonorite abi. Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskus ootab Paide piirkonna doonoreid 26. märtsil Paide muusika- ja teatrimajja doonoripäevale. Verekeskus varustab doonoriverega 14 haiglat Eestis, kus tehakse sadu vereülekandeid päevas.

Vereülekandeid vajavad erakorralised patsiendid operatsioonidel ja sünnitajad ning vähktõve, maksahaiguste, verejooksude, raskete traumade, aneemia, leukeemia, põletuste ja paljude teiste haigustega patsiendid, nende hulgas ka paljud haiged lapsed.

Seetõttu ei saa verekeskus lasta verevarudel kahaneda ja ootab verd andma kõiki terveid doonoreid, kes pole olnud lähikokkupuutes koroonaviirusega nakatunud inimestega.

Regionaalhaigla verekeskuse juhataja Ave Lellepi ütlust mööda on äärmiselt oluline, et veredoonorid jätkaksid ka Eestis kehtestatud eriolukorra tingimustes vere loovutamist. «Eesti haiglates on sadu patsiente, kelle elu sõltub doonorivere olemasolust,» märkis ta.

Praeguse info kohasel on siinne doonoripäev neljapäeval kell 10.30–15.00 Paide muusika- ja teatrimajas.

Lellep lisas, et just seetõttu jätkab keskus vere kogumist ka maakondades, vaid Saaremaale jäävad COVID-19 leviku tõttu välja­sõidud ära.

Lellep selgitas, et vastavalt eriolukorra juhi peaminister Jüri Ratase suunisele on doonoritelt vere kogumiseks korraldatavad avalikud üritused lubatud. «Vereloovutamine on doonorile ohutu. Haigestumisohu ja puhangute tekke vältimiseks järgib vere­keskuse personal terviseameti juhtnööre, rakendab haiguse ohjamise meetmeid ja peab kinni regionaalhaigla töötajatele kehtestatud juhistest,» ütles ta.

Lellep lisas, et ühtaegu palub verekeskus, et koroonaviiruse riskipiirkonnas käinud või COVID-19 põdeva haigega kokku puutunud doonorid püsivad karantiinis ega osale doonoripäevadel. «Me ootame verd loovutama kõiki terveid doonoreid,» rõhutas ta.

Praeguse info kohasel on siinne doonoripäev neljapäeval kell 10.30–15.00 Paide muusika- ja teatrimajas.

Et kiirendada vereloovutust ja hoida inimesi vähemat aega ühes ruumis, saavad vähemalt kolmel korral juba verd loovutanud doonorid täita enne doonoripäevale tulekut küsimustiku kodus. Eeltäidetud küsimustiku andmed kehtivad seitse päeva.

Selleks tuleb doonoril siseneda e-Doonorisse aadressil https://edoonor.regionaalhaigla.ee. (JT)

Tagasi üles
Back