Järvamaalt pärit ehitusinsener August Komendandi näitust saab uudistada videoekskursioonina

August Komendant ehitusplatsil, 1958. Richardsi meditsiiniuuringute laboratoorium, Philadelphia, Pennsylvania, USA, arhitekt Louis Kahn, insenerkonsultant August Komendant, 1957–1960.

FOTO: Marshall D. Meyers /pennsylvania ülikooli Arhitektuuriarhiiv Marshall D. Meyers © Pennsylvania ülikooli Arhitektuuriarhiiv

Sellest nädalast on kõik huvilised oodatud kuraator Carl-Dag Lige juhtimisel näituse „Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant“ videoekskursioonile.

Rotermanni Soolalaos ootab eriolukorra lõppemisel publikut taas suurnäitus Eesti-Ameerika ehitusinsener August Komendandist.

August Komendant  (1906–1992) kavandas koostöös tuntud arhitektide ja inseneridega mitu 20. sajandi arhitektuuri meistriteost, tema erialane karjäär vältas üle poole sajandi, 1930. aastatest kuni 1980ndateni ning kattus ajastuga, mida iseloomustab moderniseerumine, linnastumine ja tehnoloogia kiire areng.

Ekskursioonil tutvustab arhitektuuriajaloolane ja näituse kuraator Carl-Dag Lige August Komendandi tööd, mis oli suunatud inseneri, arhitekti ja ehitaja loomingulisele ja kvaliteetse tulemusega koostööle. Kolm hoonet, mida võiks Komendandi pikast karjäärist teada, on Kadrioru staadioni tribüün Tallinnas (arhitekt Elmar Lohk, 1936–1938), Habitat ’67 eksperimentaalne kortermaja Kanadas Montréalis (arhitekt Moshe Safdie, 1963–1967) ja Kimbelli kunstimuuseum USA-s Texases Fort Worthis (arhitekt Louis I. Kahn, 1966–1972). Märkimisväärne on Komendandi 18 aastat kestnud sõprus ning koostöö arhitekt Louis Kahniga, vaieldamatu tippnimega maailma arhitektuuris, kelle originaaljooniseid ning vabakäelisi visandeid saab esmakordselt Eestis näha.

Rotermanni Soolalaos ootab eriolukorra lõppemisel publikut taas suurnäitus Eesti-Ameerika ehitusinsener August Komendandist.

August Komendant oli hea hariduse ja suurte kogemustega tippspetsialistist, kes töötas üle riigipiiride, kuid kes jäi truuks oma päritolule ja emakeelele. Kui tänapäeval peab loomingulisus tihti taanduma efektiivsuse, suurema tootluse ja piiratud aja ees, siis Komendant insenerina väärtustas Arhitektuuri suure algustähega – selle ajatut mõõdet ning kestvat kvaliteeti. Ta mõistis, et ime sünniks ei piisa pelgalt tabelarvutustest ja eelarvetest, vaid et see vajab ka loomingulist impulssi.

Järvamaalt pärit, Dresdenis inseneriks õppinud ja sõjaeelsetel aastatel ka Tallinna Tehnikaülikoolis õpetanud ja õppekirjandust avaldanud mehele pühendatud näitus on valminud teiste seas koos August Komendandi perekonnaga, tema pärandi hoidjatega Ameerika Ühendriikides ja mujal ning paljude Eesti betooni- ja inseneriettevõtetega.

Video teostasid Carl-Dag Lige, Egert Ots (kaamera ja montaaž) ja Marje Eelma (graafika).

August E. Komendant

August E. Komendant on Järvamaalt Nurmsi külast pärit, Paide ühisgümnaasiumi vilistlasest ehitusinsener, kes on oma tegevusega mõjutanud eriala arengut ja ehitusvaldkonda nii Eestis, Saksamaal kui ka Ameerika Ühendriikides.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles