Eriolukord kasvatab nõudlust tasuta õigusabile - juristid on abistanud pea 2000 inimest

Copy
Õigusabi. Foto on illustratiivne.
Õigusabi. Foto on illustratiivne. Foto: freepik.com

HUGO.legal õigusabiplatvormi kaudu on eriolukorra ajal õigusabi saanud ligi 2000 inimest. Otseselt eriolukorrast tulenevaid probleeme on kõige rohkem tööõigusega seonduvaid – otsitud põhjused töötajast vabanemiseks, nõutakse lahkumisavaldusi, sunnitakse palgata puhkusele, töötasu vähendamine töömahtu alandamata ning mitmeid teisi põhjuseid, kus jurist saab töötajat aidata. Endiselt pöördutakse juristi jutule sageli ka perekonna ning võlaõigusega seoses. 

HUGO.legal otsustas viirusepuhanguga seonduvalt sulgeda ajutiselt kõik 15 kontorit üle Eesti juba 12 märtsil ning kohtumised juristidega asendati videosillaga. Kui alguses oli uus lahendus inimestele võõras ning klientide arv kukkus esimesel nädalal poole võrra, siis tänaseks on inimesed videosilla vahendusel juristiga suhtlemise omaks võtnud ning klientide arv üha kasvab. 

HUGO.legal klienditoe juhi Ave Saaristi sõnul leiavad üha enam inimesi tee juristi juurde enda õiguste eest seismiseks, kuna eriolukorra kestvus on tekitanud palju hirmu ja ebakindlust ning raskes olukorras jäävad sageli kannatajaks lihtsad tööinimesed. “Meie kaudu saab õigusabi riigi kulul ning eks meil oli ka enne eriolukorda palju abivajajaid, kuid täna näeme selgelt, kuidas suur osa probleemidest on tingitud just erakorralisest olukorrast ning kehtestatud piirangutest. Töösuhetes kohtab ülekohut täna tõesti palju ning meie juristid abistavad inimesi praktiliselt ööpäevaringselt. Samuti on palju perekonnaõigusega seonduvaid küsimusi, kuna uues olukorras on inimesed hädas veelgi enam elatise maksmise/saamisega, lisaks on laste hooldusõiguse korra täitmine seoses liikumispiirangute ja nakkusohuga tekitanud palju erimeelsusi ja küsimusi. Võlaõiguse valdkonnas on inimesed hädas võetud laenude tagasimaksmisega ning suurenenud on abivajadus pankade ja teiste finantsasutustega suhtlemisel,” sõnas Saarist. 

HUGO.legal otsustas viirusepuhanguga seonduvalt sulgeda ajutiselt kõik 15 kontorit üle Eesti juba 12 märtsil ning kohtumised juristidega asendati videosillaga.

Saarist lisab, et abivajajate arvu kasvatab ka teadmine, et alates maikuust alandab justiitsministeerium tasuta õigusabi mahtu. “Tekkinud olukord näitab selgelt, et riigi toel pakutav õigusabiteenuse osutamine on inimestele hädavajalik ja paljude jaoks ka ainus võimalus üldse oma probleemide lahendamiseks õigusabi saada. Anname endast parima, et meie Eestimaa inimesed saaksid võimalikult kiiresti enda muredele õiglase lahenduse,” lisas Saarist. 

Kuni maikuuni saavad kõik alla 1700€ kuupalka teenivad Eestimaal elavad inimesed 2 tundi õigusabi tasuta ning järgneva kolme tunni eest tuleb tasuda 20€ tunnis. Alates maikuust saavad inimesed jätkuvalt esimesed kaks tundi õigusabi tasuta, kuid järgneva kolme tunni eest enam riik õigusabikulusid ei hüvita. 

Viimase kolme aastaga on tasuta ning soodustingimustel õigusabi saanud 27 000 inimest. 

Tagasi üles