Uues keskkonnakampaanias Võta Vabalt osaleb juba üle 1100 inimese

Kuido Saarpuu
Copy
Mets Soomaa piiril Tipus
Mets Soomaa piiril Tipus Foto: Marko Saarm

Üle-eestilises keskkonnakampaanias Võta Vabalt osalemiseks on tänaseks registreerunud rohkem kui 1100 eestimaalast 67 võistkonnast, kes on esitanud üle 90 kodutöö erinevate keskkonnaprobleemide lahendamiseks. Kuni 29. maini kestvat kampaaniat rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus. 

 

Kampaaniat korraldava MTÜ Tuleviku Heaks juhatuse liikme Mari-Liis Vaheri sõnul soovivad inimesed vaatamata eriolukorrale panustada keskkonnamurede lahendamisse ning kutsuvad ka teisi üles seda tegema. „Oleme saanud ligikaudu 1000 inimeselt 51 korralikku kodutööd tarbimise vähendamiseks ning rohkem kui 500 inimeselt 40 väärt ideed vee säästmiseks,“ rääkis Vaher. „Praegu kogume aktiivsetelt kaasmaalastelt ideid Maa kaitsmiseks, kus fookuses on reostus, elektri säästmine, toidu ületarbimise vältimine ja liikide kaitsmine väljasuremise eest. Juba 6. mail liigume õhuga seotud väljakutsete juurde, et muuhulgas pöörata tähelepanu liikumisele, ruumide sisekliimale ja metsadele.“

Tarbimisega seotud töödele anti rahvahääletuses kokku 4429 häält. Hääletuse ja žürii hinnangute koondarvestuses sai esikoha Tondi Põhikool kilekottide taaskasutust võimaldava kotipunktiga koolimajas. Teist ja kolmandat kohta jagasid Kadrina Keskkooli 3.e taaskasutavatest materjalidest praktiliste esemete valmistamisega ning Kohtla-Järve Sipelgad vanadest T-särkidest poekottide tegemisega.

Vee kaitsmisega seotud tööd said rahvahääletusel 3629 häält. Koos žürii arvamusega saavutas esikoha Vastseliina Gümnaasiumi 2.b puhastusnippide kogumikuga. Teisele ja kolmandale kohale jäid võrdse tulemusega Kadrina Keskkooli 3.e klass erinevate ühekordsest plastist toodete vältimisega ning Kohtla-Järve Sipelgad alternatiivsete puhastusvahendite kasutamisega. Esitatud töid ja vahetulemusi saab vaadata veebilehelt.

Kampaaniat korraldava MTÜ Tuleviku Heaks juhatuse liikme Mari-Liis Vaheri sõnul soovivad inimesed vaatamata eriolukorrale panustada keskkonnamurede lahendamisse ning kutsuvad ka teisi üles seda tegema.

Praeguseks on uues keskkonnakampaanias osalemiseks registreerunud 1127 eestimaalast, osalejate keskmine vanus 12,5 aastat. 67 võistkonnast 27 on lasteaedadest, 19 koolidest, 18 peredest või sõpruskondadest ning 3 ettevõtetest või organisatsioonidest.

Keskkonnakampaania Võta Vabalt keskendub veele, õhule, tarbimisele ja Maale. Iga fookuse all on olemas erinevad muret tekitavad väljakutsed, mille seast iga võistkond valib ühe meelepärase, millele konkreetsel perioodil pühenduda ja lahendust otsida. 1.-20. maini toimub ka järeltööde voor, kuhu saab esitada ideid kõikides nende fookustes, kus tööde vastuvõtt on juba lõppenud.

Kampaanias tuleb veebilehele registreerida vähemalt 3-liikmeline võistkond, kuhu peab kindlasti kuuluma 1 täiskasvanu. Iga valitud väljakutse täitmise kohta teeb võistkond kodutöö, kus kirjeldab püstitatud eesmärki, kuidas see saavutati ning mida tiimiliikmed tegevustega õppisid. Kampaania parimad tehakse avalikuks hiljemalt 29. mail.  

Kampaaniat korraldab MTÜ Tuleviku Heaks, kelle eestvedamisel toimusid alates 2013. aastast keskkonnaaktsioonid „Küünlaümbriste jaht” ja „Patareijaht”. Nende raames kogus ligi 50 000  noort inimest kokku peaaegu 15 miljonit teeküünlaümbrist ja rohkem kui 2 miljonit kasutatud patareid. Kampaaniat Võta Vabalt rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Märksõnad

Tagasi üles