Kaitsealade päev toob nii kanuuretki kui ka varahommikuse matka

FOTO: Kuido Saarpuu/Järva Teataja

Sel pühapäeval toimuval kaitsealade päeval kutsutakse inimesi loodusesse ja eelkõige just looduskaitsealadele liikuma. Euroopa kaitsealade päeva tunnuslause „Tervis loodusest“ rõhutab liigirikka ja terve looduskeskkonna positiivset mõju inimese füüsilisele ja vaimsele tervisele.

 

„Uuringute järgi võib juba aktiivsem 30-minutiline kõnnak vähendada südameataki, insuldi ja depressiooni tekkimise riske. Looduses liikumine aitab üle saada unehäiretest ning vähendada stressi,“ ütles Keskkonnaameti looduskaitse osakonna projektikoordinaator Nele Sõber. „Samuti aitab kontakt loodusega parandada tuju ja enesehinnangut. Siiski ei tohi praegu looduses liikudes unustada kahemeetrise vahe hoidmist teistega.“

Kuna iga-aastased Keskkonnaameti looduskaitsekuu matkad lükkusid tänavu augustisse, pakuvad sel korral kaitsealade päeval enam kui 30 kaitsealal eriprogramme ja üritusi üle 60 loodusturismi ettevõtte üle Eesti. Sündmusi toimub lisaks kõikidele rahvusparkidele ka Kõrvemaal, Luitemaal, Endlas, Silmal, Vormsil, Haanjas ja mitmel pool mujal. Üritused on tasulised, vajalik on eelregistreerimine ning ürituste korraldajad tagavad külastajatele kehtestatud ohutusreeglite täitmise.

Väikeste gruppidena saab külastada paljusid kaitsealasid kohalike giidide juhendamisel, tutvuda kultuuripärandiga rahvusparkides ning külastada kohalikke söögikohti.

ETTEVÕTMISED

Matkapesa kutsub sel päeval kõiki soovijaid varahommikusele retkele Endla looduskaitsealale Norra-Oostriku allikatele. Retk algab varahommikul, et osalejad saaksid kogeda looduse ärkamist. Retke juhib matkajuht Arnika Tegelman, kes annab huvitava ülevaate imelisest ja ka müstilisest allikamaailmast. Retkel allikaveest keedetud teepaus ning ka väike matkaeine. Matkagrupi maksimaalne suurus 10 inimest.

Pärnu jõel, üsna Järvamaa piiri lähedal toimuvad aga kanuumatkad Samlikult Kurgjale.

Matkad algavad kell 10, 12 ja 14. Samlikult Kurgjale on 3 km ja soovi korral on võimalik tulla vastuvoolu tagasi (ajaliselt kokku ca 2 tundi kanuutamist).

Kaitsealade päeva programm!

Kaitsealade päev on osa Eesti looduskaitse 110. aasta ja looduskaitsekuu tähistamisest, mille eestvedajad on Keskkonnaamet ja Keskkonnaministeerium. Ülevaate kõikidest looduskaitsekuu ja -juubeliaasta sündmustest saab Keskkonnaameti kodulehelt.

Esmakordselt tähistati kaitsealade päeva Euroopa Kaitsealade Liidu eestvedamisel 1999. aastal, mil möödus 90 aastat Euroopa esimeste rahvusparkide asutamisest Rootsis. Lahemaa rahvuspark sai Euroopa Kaitsealade Liidu liikmeks 1991. aastal, nüüd on liige Keskkonnaamet.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles