Kuidas viia mahetoit koolidesse?

Kuido Saarpuu
Copy
Mahetoit.
Mahetoit. Foto: Elmo Riig / Sakala

Mahetooraine jõudmine koolide ja lasteaedade köökidesse on Eestis pikalt teemaks olnud. Kuigi paljud huvilised on mahetooraine kasutamisega alustanud, kipuvad algatused aja jooksul soiku jääma. Mida teha, et ideed saaks teoks, ja kuidas tegutsetakse selle nimel Võrumaal, sellest kirjutab Piiriveere Liidri projekti “Mahe ja Muhe” juht Kaja Kesküla.

 

Projekt Mahe ja Muhe sai alguse Võrumaa loometalgutelt “Vunki mano 2018”, kus seltskond mahetoiduhuvilisi käis välja idee mahedast Võru maakonnast. Idee kasvas maheda koolitoidu võrgustikuks, võites sellega nii peaauhinna kui ka parima tervist toetava idee auhinna. Meeskonna liikmed on mahetoiduhuvilised Võru- ja Setomaalt, kes soovivad elada ökoloogiliselt puhtas, mahedas, elurikkas ja eluterves keskkonnas ning nautida muhedat elu.

Idee edasiarendusest sai koostöös Setomaa Liidu ja Mahepõllumajanduse Koostöökoguga alguse esimene Piiriveere Liidrist rahastatud projekt Mahe ja Muhe.

Esimeseks väljakutseks sai otsida võimalusi mahetooraine osakaalu suurendamiseks haridusasutustes. 2019. aasta sügisel alustati viies koolis pilootprojektiga, kus koos kokkade ja kohalike omavalitsustega hakati otsima lahendusi koolitoidu tervislikumaks muutmiseks.

Mahe Võrumaa eesmärk on olla Eesti esimene tunnustatud mahepiirkond ning nautida sellega kaasnevaid kasusid: puhas elukeskkond, rohkem tervelt elatud aastaid, kõrgemalt väärindatud kohalikud tooted, üha suurenev hulk teadlikke turiste jne.

Loe edasi maablogist. 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles