Ära jäta lemmiklooma kuumaga autosse

Koerad on kannatlikud ja truud ootajad, kuid nende erisustega tuleb siiski arvestada.

FOTO: Birgit Itse /Järva Teataja

Eesti Loomakaitse Selts (ELS) kutsub loomaomanikke üles suviselt soojade ilmadega oma looma mitte jätma autosse. Autos tõuseb temperatuur mitmekordseks vaid minutitega, seda ka avatud aknaga.

Koeraga ringi sõites kipub ikka juhtuma, et korraga turgatab pähe soov poodi minna. Mõtled, et käid ruttu ära ja jätad akna veidi lahti. Tegelikult tõuseb autos, ka veidi avatud aknaga, temperatuur minutitega kahekordseks.

Samuti on inimeste ja loomade temperatuuritundlikus  erinev. ELS-i otsese abistamise juht Carol Liaks ütles, et praeguste ilmadega looma jätmine autosse võib lõppeda kurvalt. "Loom võib vajada turgutamist loomakliinikus või lausa surra.  Nimelt kui koera temperatuur tõuseb liiga kõrgeks lakkab vereringe töötamast, mis toob omakorda kaasa neerude väljalülitumise, hapnikupuuduse ajus ja sisemise verejooksu. Sellises seisus loom ei pruugi enam ellu jääda ja isegi kui jääb, siis tabab teda tõenäoliselt ajukahjustus,” selgitas ta.

TEAVE

Kuuma ilmaga tekkivad ohumärgid looma käitumises:

*häälekas hingamine;

*lõõtsutamine;

*ärevus;

*liigne süljevoolus;

*nõrkus;

*kokkukukkumine;

*kõrge kehatemperatuur.

Kui näed kuuma ilmaga parklas seisvat autot, kuhu on jäetud loom üksinda, tasub kohe ühendust võtta häirekeskusega (112). Auto numbrimärgi abil on võimalik tuvastada omanik ja temaga ühendust võtta. 

Tagasi üles
Back