Maaparandajad kogunevad Türile

Foto on illustreertiv.

FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Kolmapäeval, 9. septembril kella 13-15 toimub Türi kultuurikeskuses Eesti Maaparandajate Seltsi 25. aastapäeva tähistav üritus „Tõde ja õigus maaparanduses“.

 

Eesti Maaparandajate Selts ühendab endas inimesi, kes kokkuvõtvalt tegutsevad selle nimel, et Eestis peetaks meeles lihtsat maamehe tarkust: meie maal tuleb põllu pidamiseks ja metsa kasvatamiseks ära juhtida liigvesi.

Eesti asub kliimavöötmes, kus sademete hulk ületab oluliselt aurumist. Üle 60% meie põllumaast on kuivendatud drenaažiga, mis tähendab ühtaegu, et ilma maaparanduseta jääks oluline osa meie põldudel kasvatatavast saagist saamata. Selles osas ei erine praegune aeg Andrese ja Pearu aegadest, kuigi kipume seda unustama. Kliimamuutustega kaasneb tulevikus sademete hulga kasv, mistõttu on valdavalt 50 aastat tagasi rajatud kuivendussüsteemide töös hoidmine võtmetähtsusega. Loomulikult tuleb seda tehes arvestada tänapäevaseid arusaamu keskkonnahoiust ja maakasutusest.

„Maaparandussüsteemid on maaga lahutamatult seotud ning maa tegelik väärtus, hind ja kasutamisvõimalused otseselt seotud mulla veerežiimi reguleerimisega,“ ütles Eesti Maaparandajate Seltsi juhatuse liige ja endine põllumajandusminister Jaanus Marrandi.

Eesti Maaparandajate Selts ühendab endas inimesi, kes kokkuvõtvalt tegutsevad selle nimel, et Eestis peetaks meeles lihtsat maamehe tarkust: meie maal tuleb põllu pidamiseks ja metsa kasvatamiseks ära juhtida liigvesi.

„Ilma maaparandussüsteemide hooldamise korraldamisel muudatusi tegemata on Eestis kuivendatud maadel toidutootmine juba lähemas tulevikus raskendatud, kui mitte võimatu,“ lisas Jaanus Marrandi.

Päevakava:

Tervitussõnavõtud

13.00-13.05 Eesti Maaparandajate Seltsi juhatuse esimees Toomas Timmusk

13.05-13.15 Maaeluministeeriumi asekantsler Marko Gorban

Ettekanded

13.15-13.35 25 aastat Eesti Maaparandajate Seltsi asutamisest. Tõnu Mugra, Mati Tõnismäe

13.35-13.55 Eesti maaparandus 2020. Hannes Puu

13.55-14.05 „Tõde ja õigus maaparandusest“. Jaanus Marrandi

14.05-14.25 Soome põllu- ja metsamaade maaparanduse suunad muutuvas keskkonnas. Kommenteerib Toomas Timmusk

14.25-14.45 Kuidas edasi, Eesti maaparandus? Jaanus Marrandi

14.45-15.00 Eesti Maaparandajate Selts tänab

Ürituse korraldavad Eesti Maaparandajate Selts ja Põllumajandusamet.

Tagasi üles
Back