Kas ka sina: enamik juhte kasutab autoroolis nutitelefoni

Copy
Nutitelefon autoroolis
Nutitelefon autoroolis Foto: Arvo Meeks

​2019. aasta sügisel läbi viidud küsitlusuuringu andmetel on viimase 12 kuu jooksul sõidukiroolis mobiiltelefoni kasutanud 68% autojuhtidest. 23% elanikest on sattunud kaassõitjana sõidukijuhi mobiiltelefoni kasutamise tõttu liiklusohtlikusse olukorda.

Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse juhi Hannes Kullamäe sõnul on rooli taga kõrvaliste tegevustega tegelemine, eriti just telefoniga rääkimine või sotsiaalmeedia vaatamine, sõidukijuhtide seas kahjuks väga levinud. „Möödunud aastal tabas politsei ligi 10 000 rikkujat, kes tegelesid roolis kõrvaliste tegevustega. See on väga suur ning kurvaks tegev number, sest näitab kui paljud liiklejad ei hooli iseenda ja kaasliiklejate turvalisusest,“ rääkis Kullamäe.

14.–20. septembril keskendub Euroopa liikluspolitseinikke ühendav koostöövõrgustik ROADPOL teemanädala raames kõrvalistele tegevustele autoroolis. Sellel nädalal juhivad korrakaitsjad  tähelepanu sellele, et telefoni käsitlemine, söömine, meikimine või muud kõrvalised tegevused ei käi kokku sõiduki juhtimisega.

Politseinikud panustavad üha rohkem aega liiklusturvalisuse tagamiseks, kuid sellest üksi ei piisa. „Inimesed peavad hakkama endale aru andma kõrvaliste tegevuste ohtlikkusest. Sellest, kui üks sõnum jääb saatmata või telefonikõne vastamata, ei muutu elus suurt midagi. Kuid kui kõrvalise tegevuse tõttu hajub roolis tähelepanu ja juhtub traagiline õnnetus, muudab see paljude inimeste elu jäädavalt,“ selgitab Maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert Gerli Grünberg.

Maanteeamet korraldab koos politsei- ja piirivalveametiga liiklusohutuskampaania „Kui juhid, siis juhi“, mis kestab 14. septembrist 4. oktoobrini. Kampaania eesmärk on juhtida tähelepanu kõrvaliste tegevuste ohtlikkusele liikluses.

Selleks et kõrvalistest tegevustest hoidumine oleks lihtsam:

• mõtle marsruut enne teele asumist läbi;

• lae alla rakendus, mis välistab sõidu ajal telefoni kasutamise;

• lapsega sõitma minnes arvesta lisaajaga, et vajadusel teha temaga tegelemiseks pause;

• mobiiltelefoni kasutamiseks peata sõiduk ohutus kohas või palu kaassõitja abi;

• juhina kutsu korrale kaasreisijad, kes su tähelepanu hajutavad.

Tagasi üles