Algas Euroopa liikuvusnädal

Jalgrattasõit.

FOTO: Andriy Popov / PantherMedia / Andriy Popov

16. – 22. septembril toimub Euroopa Liikuvusnädal, mis kutsub üles aktiivsemale ja tervislikumale eluviisile ning enda argiliikumisi rohelisemaks muutma. Sel aastal on fookuses nullheitega transpordi kättesaadavus ja ligipääsetavuse tagamine.

 

Liikuvusnädalal tuleks mõelda, kuidas enda elu tervislikumaks ja rohelisemaks ning igapäevaseid liikumisi jätkusuutlikumaks muuta. Ühtlasi on roll ka kohalikel omavalitsustel, kes peaksid selliseid tegevusi rohkem soodustama. „Uued, viiruse levikust tingitud olud ja selle mõju inimeste liikuvusharjumustele on tekitanud olukorra, kus linnad üle maailma on pidanud seniseid liikuvuslahendusi ja liikluskorraldust ümber mõtestama. Lisaks erinevatele ühistranspordiga seotud muudatustele on ka mitmetes Eestis linnades katsetatud julgelt näiteks tänavaruumi ümber jagamisega, et anda jalakäijatele ja jalgratturitele rohkem õhku ja luua mugavamad ja turvalisemad võimalused linnas liikumiseks ja viibimiseks,“ selgitas transpordi arengu ja investeeringute osakonna peaspetsialist Liis Vahter.

„Liikuvusnädala kampaania julgustab nii uute kui juba toimivate lahenduste rakendamist, just selleks, et hõlbustada ohutut, aktiivset, kollektiivset ja jagatud liikuvust ning tõsta nende viiside usaldusväärsust kasutajate silmis,“ lausus Vahter. Eesti linnad on varasemalt aktiivselt liikuvusele rohkem tähelepanu pööranud, ka väljaspool Liikuvusnädalat. Nii on sündmusterohke autovaba päeva korraldanud Narva, koos ülekäikude ohutumaks muutmise ja öise jalgrattasõiduga, Tartu teinud ruumikatsetusi Autovabaduse puiesteel ja Paide heaks näiteks koostööst erasektoriga aktiivse liikumise edendamisel ning linnajuhtide initsiatiivist oma liikumiseelistustega eeskuju anda.

Liikuvusnädala viimasel päeval, 22. septembril on autovaba päev. „Kutsume sel päeval üles katsetama ja kombineerima enda jaoks uusi liikumisviise, jätma auto koju ja minema tööle jalgsi, rongi, bussi, trammi, tõukeratta või jalgrattaga,“ lisas Vahter. Lisaks on Eestis üle 100 märgistatud terviseraja ning samapalju erinevaid rabateid ja metsaradu, kus on end hea liigutada. Endale sobiv rada on võimalik leida https://terviserajad.ee/rajad, ning alati on võimalik ka avastada uusi seenele minnes või loodust nautides.

​Liikuvusnädalal tuleks mõelda, kuidas enda elu tervislikumaks ja rohelisemaks ning igapäevaseid liikumisi jätkusuutlikumaks muuta.

2002. aastal alguse saanud Euroopa liikuvusnädal toimub igal aastal 16.-22. septembril. Initsiatiivi eesmärk on parandada rahvatervist ja elukvaliteeti puhta liikuvuse ja säästva linnatranspordi edendamise kaudu.

Eelmisel aastal saavutas Paide auhinnalise koha

2019. aasta Euroopa liikuvusnädalal jõudis Paide parimate väikelinnade kategoorias koguni finaali koos Portugali linnaga Alfândega da Fé ja Kreeka linnaga Karditsa. Tegemist oli väga suure saavutusega, sest liikuvusnädalast võttis osa rohkem kui 3100 omavlitsust üle terve Euroopa. Eelmise aasta liikuvusnädala läbivaks teemaks oli turvaline jalgsi käimine ja rattasõit.

Uuri lähemalt siit!

Tagasi üles
Back