Läänemets peaministrile: europrojektide omaosalus võiks maal olla Tallinnast väiksem

Merit Männi
, ajakirjanik
Copy
Lauri Läänemets
Lauri Läänemets Foto: Helen Purge

Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) aseesimehe Lauri Läänemetsa sõnul suurendab järgmise seitsme aasta euromiljardite jagamise skeem regionaalset ebavõrdsust – nimelt on läbi mõtlemata see, et europrojektide omaosalus tõusis 30 protsenti, mis tähendab, et õigluse mõttes peaks riik kohaldama ääremaadele 15-protsendist ja Tallinnale 50-protsendist omaosalust.

Läänemets kirjutab reedel peaminister Jüri Ratasele saadetud kirjas, et avalikkus ei tea, mida sisaldab valitsuse laual olev eelnõu, millega järgmise seitsme aasta euromiljardid meetmeteks jagatakse. Ühtekuuluvuspoliitika fondide kogumaksumus on 3080 miljonit eurot, millele lisandub 1100 miljonit taaste- ja vastupidavusrahastust.

"Inimarengu aruanne, riigikogu arenguseire keskus, Praxis ja rahandusministeerium on oma analüüsides ja raportites välja toonud Euroopa Liidu finantsvahendite mõju regionaalse ebavõrdsuse suurenemisele," meenutab Läänemets enda kirjas Ratasele. "Senised üleriigilised konkurentsil põhinevad meetmed toimivad pigem Harjumaa ja Tallinna kasuks ülejäänud Eesti arengu arvelt."

Tagasi üles