Kuigi pealtnäha on saja miljoni eurone pott õige pea jagatud, on Rosenbergi ütlust mööda vaba raha veel umbes kümme miljonit eurot.
Pea poolteist miljonit eurot võtsid laenu ka Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kersti Sarapuu ettevõtted, mis käitavad Paides hotelli ja ujulat. Eriolukorra kehtestamisega 12. märtsil seiskus kogu turismielu – hotellid, ujulad ja spaad suleti – ning raskustesse sattunud ettevõtted olid mitu kuud käibeta.
«Sama olukorra ette oli seatud ka AS Kingstor, kellel tekkis vajadus seoses tekkinud majandussituatsiooniga pikema laenu tagasimakse graafiku ja maksepuhkuse järele. KredExi poole pöördudes selgus, et sealsete meetmete järgi pole laenusid võimalik refinantseerida,» selgitas Kersti Sarapuu.
MESi laenuga tasaarveldati täies mahus pangast võetud laen.
Ujula rajati Sarapuule kuuluva hotelli alale Paide linna toega, mis ostab 15 aasta jooksul kahe miljoni euro eest ujumisteenust. «Kui teenust osutada ei saa, ei ole ka sissetulekut. Kuna Paide linn teenust ei saanud, siis ei toimunud ka makseid selle aja eest,» selgitas ta.
Möödunud aastal moodustasid linna ostetud ujumistunnid käibest kümme protsenti.
«September alles algas, vara öelda, kuidas kõik kulgeb,» vastas Sarapuu küsimusele, milliseks olukord kujuneb – kooliaasta algas ja piirangud on leevenenud.
Sarapuu märkis, et maaelu laenurahaga säilitati kõigile 20 töötajale töö ja palk suuresti nende meetmete toel, mida rakendati.
Kuidas võiks valitsus keerulises olukorras Eesti turismi- ja hotellisektorit toetada? On ju Kersti Sarapuu valitsuserakonna liikmena oludega keskmisest rahvasaadikust ilmselt paremini kursis. «Eks need arutelud alles käivad ja ühest lahendust veel pole. Selge on aga see, et kriisi mõju on üsna pikaajaline, kui vaadata olukorda nii Euroopas kui ka kaugemal. Ka inimesed on ettevaatlikumad ning kaaluvad riske hotellide, ujulate ja spaade külastamisel,» selgitas ta.