P, 25.09.2022

Kuidas kõrge veresuhkur südame tervist mõjutab?

Kuido Saarpuu
Kuidas kõrge veresuhkur südame tervist mõjutab?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Diabeetik peab regulaarselt külastama oma arsti või diabeediõde.
Diabeetik peab regulaarselt külastama oma arsti või diabeediõde. Foto: Marko Saarm

14. novembril tähistatakse üle maailma diabeedipäeva. II tüüpi diabeet on sage haigus, mida iseloomustab krooniliselt kõrge veresuhkru tase. Diabeedi puhul räägitakse sageli ka südame tervisest – miks peaks veresuhkru tõttu oma südame tervisele mõtlema ning kuidas kõrge veresuhkur südame tervist mõjutab?

Kardioloog, Dr Priit Pauklin kirjutab, et 2019. aastal oli diabeediga inimesi maailmas 463 miljonit, see tähendab, et diabeet esines ühel täiskasvanul üheteistkümnest. Arvatakse, et aastaks 2030 tõuseb diabeetikute hulk 578 miljonini ja prognooside kohaselt ületab 2045 aastal see 700 miljoni inimese piiri.

II tüüpi diabeet tekib, kui kõhunääre ei tooda piisavalt palju insuliini või kui organid muutuvad insuliini suhtes tundetuks.

Kõrged veresuhkurväärtused kahjustavad nii suuri kui väikeseid veresooni. Väikeste veresoonte kahjustusest tingituna võivad tekkida näiteks silmade, närvide või neerude kahjustused. Neerukahjustus tekib kuni 55%-l II tüüpi diabeediga patsientidel.

Kardioloog, Dr Priit Pauklin kirjutab, et 2019. aastal oli diabeediga inimesi maailmas 463 miljonit, see tähendab, et diabeet esines ühel täiskasvanul üheteistkümnest.

Suurte veresoonte kahjustustega seoses võivad tekkida ajuinsult ja südamelihase infarkt. Diabeet tõstab nende haiguste tekkeriski 2-4 korda.

Diabeediravi eesmärk on eelmainitud tüsistuste vältimine ja parandada nii patsiendi elupikkust, kui ka elu kvaliteeti. Vaatamata sellele on palju suhkruhaigeid, kes ei saavuta seatud veresuhkruväärtusi.

Miks peab veresuhkru kontrolli all hoidma?

Südame veresoonkonna haigused on peamine surmapõhjus suhkruhaigete seas.

Kõrgel veresuhkrul on otseselt veresooni kahjustavad toimed. Nimelt kahjustab kõrge veresuhkur veresoonte sisekesta. See viib olukorrani, kus häirub veresoonte laienemise võime, mis on oluline veresoonkonna normaalseks toimimiseks. Sarnast efekti omab kõrge veresuhkur ka südamelihasele, häirides südame normaalset lõõgastumisvõimet. See viib südame pumbafunktsiooni häirumiseni ja soodustab südamepuudulikkuse kujunemist.

Soovitused 2. tüüpi diabeetikule

·         Inimene saab enda heaks palju ära teha, hoidmaks oma veresuhkru, kolesterooli ning vererõhu väärtused kontrolli all.

·         Tähtsad on tervislikud eluviisid, igapäevane tervislik toitumine ning mõõdukas kehaline koormus.

·         Oluline on regulaarne veresuhkruväärtuste kontrollimine ning pidev veresuhkrutaset langetavate ravimite ja teiste määratud ravimite tarvitamine, et tagada võimalikult efektiivne südame-veresoonkonnahaiguste ennetus.

Märksõnad
Tagasi üles