Saada vihje

Paide pürib kõige keskkonnasõbralikumaks omavalitsuseks

Copy
Paide linna silt
Paide linna silt Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Täna toimub kümnes Säästva Arengu Foorum, mis tänavu keskendub linnadele ja kliimamuutusele. Ühtlasi kuulutatakse esmakordselt Eestis välja kõige keskkonnasõbralikum kohalik omavalitsus, kusjuures nimekirjas on ka Paide linn.

Euroopa Liidu kliimapoliitikast ja Eesti väljakutsetest kohalikul tasandil räägivad Euroopa Komisjoni keskkonna, merenduse ja kalanduse voliniku Virginijus Sinkevičiuse kabinetiülem Marius Vaščega ja Eesti kliimasuursaadik Kaja Tael.

„Sellel aastal toob foorum teieni häid näited erinevate linnade keskkonnalahendustest muutuvate kliimamõjude ennetamisel ja nendega kohanemisel,“ mainis Säästva Arengu Foorumi moderaator Kaja Peterson Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskusest. Parimaid praktikaid ja kogemusi tutvustavad Lahti - Euroopa Roheline Pealinn 2021, Stockholmi linnavalitsuse ja Tallinna Linnavalitsuse esindajad.

Eraldi toimub erakondade mõttevahetus teemal, mida saavad kohalikud omavalitsused teha kliimamuutuse leevandamiseks ja sellega kohanemiseks ja mida plaanitakse rakendada erakondade valimisprogrammides.

Eraldi toimub erakondade mõttevahetus teemal, mida saavad kohalikud omavalitsused teha kliimamuutuse leevandamiseks ja sellega kohanemiseks ja mida plaanitakse rakendada erakondade valimisprogrammides.

Keskkonnasõbraliku kohaliku omavalitsuse konkurss toimub esimest korda ning selle korraldab Keskkonnaministeerium koos Keskkonnainvesteeringute Keskusega. „Sellega tõstame esile ja tunnustame neid kohalikke omavalitsusi, kes on oma tegevusega panustanud negatiivse keskkonnamõju vähendamisse, väärtustanud looduslähedast elukeskkonda ning suurendanud elanike keskkonnateadlikkust,“ selgitab Keskkonnaministeeriumi kantsler Meelis Münt.

„Kohalikud omavalitsused saavad parema elukeskkonna kujundamiseks palju ära teha. Iga väike keskkonnategu on ettevalmistus järjest suuremateks, mis aitavad kohalike inimeste heaolu samm-sammult suurendada,“ lisab Münt.

Tänavusel konkursil osales 12 keskkonnasõbralikku kohalikku omavalitsust, nende seas ka Paide linn. Osalejate pingeritta seadmisel hindas žürii seda, kuidas on omavalitsuses edendatud ringmajandust, mida tehakse kliimamuutuste leevendamiseks ja nendega kohanemiseks, kuidas säilitatakse elurikkust, milliseid lahendusi kasutatakse sademevee kogumiseks ja veekogude tervendamiseks ning mida võetakse ette selleks, et kohalikud elanikud oleksid keskkonnateadlikumad.

Aasta keskkonnasõbralik kohalik omavalitsus saab auhinnaks kuni 50 000 eurot Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel, et enda tegevust veelgi keskkonnahoidlikumaks muuta. Täiendavalt saab omavalitsus ka märgise „Aasta keskkonnasõbralik kohalik omavalitsus 2019“.

Säästva Arengu Foorum toimub tänavu juba kümnendat korda. Aastate jooksul on Foorum võtnud fookusesse erinevad keskkonnateemad nagu näiteks säästva arengu eesmärgid, toidu ja kliimamuutuse, meremajanduse, rohemajanduse jne.

Täpsem informatsioon ja päevakava.

Konkursil osalenud kohalike omavalitsuste kokkuvõtted.

Üritust saab jälgida otseülekandena Riigikogust.

PAIDE LINN

Paide linna eesmärk on eristuda keskkonnasõbralike eluviiside ja pühendunud looduskaitselisusega. Puhas elukeskkond, keskkonnateadlikud inimesed, säilinud loodusväärtused ja loodusressursside jätkusuutlik kasutamine on meie järgmise kümnendi eesmärgiks. Eesmärkide poole liikudes levitatakse keskkonnasäästlike eluviise ning hoiakuid ja käsitatakse loodusväärtusi ressursi, mitte pärssiva piiranguna.

Linnas liigutakse ühiselt keskkonnasäästlike eluviiside poole. Paide linnas on korraldatud jäätmeveoga hõlmatud nii segaolme-, paberi- kui ka biojäätmed, lisaks sellele on elanikele tagatud toimiv avalik pakendikonteinerite võrgustik ning liigiti kogutud jäätmeid võetakse vastu linna viies jäätme/keskkonnajaamas. Roheliselt lähenetakse ka haljastusjäätmete käitlemisele - Paide linnas on linna vee-ettevõtjale kuuluv biolagunevate haljastusjäätmete kompostimisplast, kus vee-ettevõtja kasutab komposti sideainena linna haljastuses tekkinud lehejäätmeid. Linnahaljastuses tekkivad oksajäätmed purustatakse hakkeks.

Tagasi üles