Kuigi I tüübi diabeedi põhjuseid ei ole lõpuni välja selgitatud, on siiski mõned tegurid, mis sellele kaasa aitavad – üks neist on stress, pidev pingeolukord ja viirushaigused. „Niipalju kui võimalik, on soovitav pingeid maha võtta, nii tööl kui suhetes,“ ütleb Aili Saukas.
Kolm diabeedi kuldreeglit
· Söö regulaarselt: kõik põhitoidukorrad on olulised – nii hommiku-, lõuna- kui õhtusöök.
· Liigu regulaarselt: soovitav on igapäevane liikumine, vähemalt 0,5-1h.
· Ei hilistele näksidele: Kõik rasvased ja magusad näksid, puuviljad ja magusad joogid võiks pärast kl 19 ära jätta, sest kui peale seda liikumist ei ole, siis inimene ei kuluta seda energiat ära ja kehakaal tõuseb.
Kolm diabeedi müüti
· Diabeetik sööb ainult kapsast ja porgandit
Tegelikult ei keelata päris ära ka kommi söömist, aga tuleb teada, millal ja kuidas süüa, et veresuhkur jääks normi.
· Diabeetik võiks süüa suhkru asemel mett
Diabeetikul ei ole mõistlik suhkrut meega asendada – mees on küll rohkem kasulikku kui suhkrus, aga ka mesi tõstab sama kiiresti veresuhkrut nagu tavaline suhkur.
· Suhkruvaba toode on diabeetikule hea
„Suhkruvaba“ toode ei tähenda, et see veresuhkrut ei tõsta. Selles võib olla sama palju või isegi rohkem süsivesikuid kui tavatootes. Tuleb vaadata mitte ainult suhkrusisaldust, vaid kõigi sahhariidide sisaldust. Veresuhkrut tõstavad süsivesikud. Mida rohkem on toidus süsivesikuid, seda kõrgemale veresuhkur tõuseb.
Kolm diabeedi tunnust
· Sagedane janu ja suukuivus
· Sagedasem urineerimine
· Väsimus/jõuetus
Kui inimesel esinevad need sümptomid, on soovitav pöörduda perearsti juurde veresuhkrukontrolli. See on lihtne vereanalüüs, mis näitab, kas on probleeme veresuhkruga ning aitab varakult avastada diabeeti.