1. veebruarini saavad korteriühistud KredExist taotleda tüüpprojektide järgi ehitatud kortermajade uutmoodi, tehaseliseks rekonstrueerimiseks kuni 1 miljon eurot toetust, mis annab majale kaasaegse välimuse, energiakulude kokkuhoiu ja tagab hea sisekliima.
Ühistud saavad kortermaja uudseks rekonstrueerimiseks kuni 1 miljon eurot toetus
Tehaseline rekonstrueerimise ehk tehases toodetud elementidega elamu rekonstrueerimismeetod võimaldab tüüpprojektide järgi ehitatud hoonetele toota tehases sobivad katuse- ja välisseinaelemendid koos soojustuse, akende ja ventilatsioonisüsteemidega. Kohapeal tuleb paigaldada ainult elemendid ja teha majasisesed renoveerimistööd, mis vähendab ehituseks kuluvat aega ja hoiab ehituskvaliteedi ühtlaselt kõrge.
Toetusmeetme eesmärk on korrastada üle Eesti ligi 20 viiekorruselist kortermaja, mis on ehitatud kas Tallinnas Mustamäe, Õismäe, Lasnamäe; Tartus Annelinnas; või teistes linnades "hruštšovka" tüüpprojekti järgi. Sellised, alates 1960. a ehitatud tüüpkorterelamud moodustavad rekonstrueerimist vajavast 14 000 korterelamust olulise osa, hinnanguliselt on selliseid hooneid kõikjal Eestis kokku tuhandeid.
"Näeme uudsel rekonstrueerimise meetodil tohutut potentsiaali, kuna see võimaldab tuua innovatsiooni ehitussektorisse ning parandada jõudsalt ka meie korterelamute seisukorda ja energiasäästu," lausus majandus- ja taristuminister Taavi Aas. „Uue meetodi kasutamine on ka oluline aja- ja energia kokkuhoid kortermaja elanikele ning ühistu esindajatele, kuna tavapärane pikk ja ebamugav ehitusperiood lüheneb kuu aja peale ning kogu asjaajamise ja tootja leidmisega tegeleb ühistu asemel KredEx.“
Tehaseline rekonstrueerimise ehk tehases toodetud elementidega elamu rekonstrueerimismeetod võimaldab tüüpprojektide järgi ehitatud hoonetele toota tehases sobivad katuse- ja välisseinaelemendid koos soojustuse, akende ja ventilatsioonisüsteemidega.
KredExi eluaseme- ja energiatõhususe osakonna juht Triin Reinsalu märkis, et toetusmäär on erinevalt varasematest meetmetest kõikjal Eestis 50 protsenti tööde maksumusest või kuni 1 miljon eurot. „Kuna tegemist on Eestis täiesti uue meetodiga, siis valib KredEx toetust saavatele ühistutele projekteerija ning ehitaja avaliku konkursi teel. Loodetavasti annab see ühistutele suurema julguse ja kindluse üheskoos riigiga innovatsiooni panustada,“ sõnas Reinsalu.
Eestis oli tehaselise rekonstrueerimise pilootobjektiks 1986. aastal ehitatud Tallinna tehnikaülikooli pereühiselamu Akadeemia tee 5a. Rekonstrueerimistööde käigus sai sellest viiekorruselisest majast esimene liginullenergiahooneks korrastatud korterelamu Eestis, Baltikumis ja üks esimesi Põhjamaades.
Korteriühistud saavad taotlusi tehaselise rekonstrueerimise toetusele esitada kuni 1. veebruarini. Toetust saavad taotleda järgmiste tüüpprojektide järgi ehitatud korterelamud kogu Eestis: 1-317, 1-464, 111-121 ja 111-133.
Samuti on KredEx välja kuulutanud ehitussektori ettevõtetele tehaselise rekonstrueerimise projektide koostamise ja ehitustööde teostamise avaliku konkursi. Pakkumiste esitamise tähtaeg on 18. jaanuar 2021.
Lisainfo toetuse taotlemise ja ehitustööde teostaja konkursi kohta.