Teiste seas on varastatud Prohvet Maltsvetina tuntud 19. sajandi usuliikumise juhi Juhan Leinbergi, saksa kirjaniku, Nobeli preemia laureaadi Hermann Hesse Paide kreisiarstist vanaisa Carl Hermann Hesse ja Paide apteekrite Braschede nimeplaadid.
Sadakonna varastatud keskmiselt käelabasuuruse vaskplaadi väärtus arvestatuna metalli kokkuostuhinda võib olla sadakond eurot. Kahju, mis on tekitatud Reopalu kalmistu vanema osa rüüstamisega, on Järvamaa muuseumi teadusjuhi Ründo Mültsi meelest Järvamaa ja kogu Eesti kultuuriloole hindamatu. «Hauad on püsinud sadu aastaid, elanud üle sõdu ja riigikorra muutusi, aga koroonaaega enam mitte. Tuntumate inimeste hauad on fotodel jäädvustatud ja nende plaate on ehk võimalik asendada, kuid enamiku Paide kihelkonna aadlike, sakslastest ja eestlastest 19. ja 20. sajandi alguse linnakodanike tahvlid on igaveseks kadunud, kui ei õnnestu vargaid koos varastatud metalliga tabada,» selgitas Mülts.
Kuigi paljudel aastasadade eest Paidesse maetutel pole enam Eestis sugulasi, hoiab mitu suguvõsa Mültsi ütlust mööda siinsetel kalmudel silma peal. «Ka käivad turistid Saksamaalt vahel suuremate seltskondadega Hesse hauda vaatamas. Näiteks 2018. aastal käis grupp kirjaniku kodulinna Calwi inimesi Paides ja selle kohta ilmus Saksamaal ajalehes artikkel,» lausus ta.
Imet võib ju loota, sest näiteks Ambla kirikust varastatud krutsifiks toodi paarkümmend aastat hiljem kiriku ukse taha tagasi.
Reopalu kalmistu rüüstamise avastas eelmise aasta 26. detsembril endine põllumajandusminister ja Koeru vallavanem Aldo Tamm.
«Läksime teise jõulupüha õhtul vaarema ja teiste sugulaste haudadele küünlaid süütama ning pimedas taskulambi valgel avastasime, et ristidelt on tahvlid kadunud,» selgitas ta. «Vaarema maeti Reopallu 162 aastat tagasi. Laiemalt ringi vaadates kui ka uue aasta alguses päevavalges tagasi tulles märkasime, et ka kalmistu teisi haudu on rüüstatud.»