Kuigi ajaloost on teada, et kalmistute rüüstamine on sama vana kui komme surnud inimesi matta, ei tule ju kaasaegne inimene naljalt selle peale, et kalmistult midagi näpata.
«Mis korra kalmistule viidud, selle koht on kalmistul. Sealt mõne eseme kaasa viimine toob halba õnne,» kumisevad ilmselt paljudel kõrvus vanemate põlvkondade hoiatavad sõnad.
Sestap oli eelmisel nädalal sotsiaalmeedias varguse kommentaaride all kalmistu rüüstaja aadressil kirjutatud üsna karme sajatusi.
Järva Teatajale sai Reopalu hauaristid värvilisest metallist vabastanud mehe nimi teatavaks eelmisel kolmapäeval 18 minutit pärast tähelepaneliku lehelugeja postkasti poetatud piltide veebis avaldamist. Paari järgmise tunni jooksul lausuti sama nime veel korduvalt. Ajaleht pole kohus ega hakka seda välja ütlema.
Toimetusega võttis ühendust 15–20 lehe veebis avaldatud fotot näinud inimest, kelle meelest oli salapildistaja tabanud ristide kallal askeldava inimese olekut nii iseloomulikult, et neil polnud mehe äratundmises kahtlust.
Perele oli tegu suur šokk
Teatajate seas oli linna vahel jalutama harjunud paidelasi, naabreid, kunagisi töökaaslasi ja tuttavaid, kes kõik tundsid mehe ilmeksimatult ära, ütlesid nime ja oskasid juhatada Röal tema elukohta.
Tolle 76aastase mehe koduaknast paistavad Paide tuled hästi kätte. Eakas mees on oma oranži jalgrattaga Ristiku piirkonnas liikuvatele inimestele igapäevatuttav, kes tiirutas majade vahel otsivalt ringi ja viis Maksimarketisse taarat.
Kui eile ennelõunal mehe koduuksele koputasin, tuli avama abikaasa. Naine ütles, et perele oli juhtunu suur šokk ja löök. «Ma teadsin, et ta käib metalli korjamas ja ära viimas, aga et ta surnuaiale läks, see on ikka kole lugu,» lausus ta. «Ega ta sellest suurt midagi teeninud – ma ju arve pealt näen, et kaks eurot ja kolm eurot. Korra tuli ka üle kolmekümne. Mitu korda olen sõnu peale lugenud, et lõpetagu kolamine ära, ega see hästi lõppe, aga no ta ei kuulanud mind.»