Pääste ja politsei: soovitame Lääne-Eestis praegu jääle mitte minna

Kuido Saarpuu
Copy
Päästeamet annab jääoludest teada jääkaardi kaudu.
Päästeamet annab jääoludest teada jääkaardi kaudu. Foto: Marko Saarm

Selle nädala muutlikud ilmad on nii Lääne-Eesti merealal kui ka siseveekogudel kahandanud jää kohati vaid paari sentimeetriseks, mistõttu soovitavad nii politsei kui ka pääste Pärnumaal, Läänemaal, Saaremaal ja Hiiumaal jääle mitte minna.

„Sulailmad on muutnud jää vesiseks ja hapraks, eriti kaldaäärsetel aladel. Seetõttu võib jääle minek olla ohtlik ja soovitame praegu sinna mitte minna,“ rääkis Lääne prefektuuri piirivalve välijuht Janek Pinta.

Lääne päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Tarmo Voltein rääkis, et õrnale jääle minnes võivad ohtlikesse olukordadesse sattuda nii lapsed kui ka täiskasvanud – lapsi meelitab jääle uudishimu, täiskasvanud kipuvad õrnale jääle kalastama. „Kuigi nädala lõpp peaks uuesti tooma tõsisemaid külmakraade, ei tähenda see siiski, et jääle minek on ohutu. Oluline on alati hinnata ilmaolusid ja veenduda, et jää on inimese kandmiseks piisavalt paks,“ sõnas Voltein.

Lääne päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Tarmo Voltein rääkis, et õrnale jääle minnes võivad ohtlikesse olukordadesse sattuda nii lapsed kui ka täiskasvanud – lapsi meelitab jääle uudishimu, täiskasvanud kipuvad õrnale jääle kalastama.

Eile juhtus Pärnumaal Audru jõe suudmes õnnetus, kui läbi õhukese merejää vajusid kaks kalameest. Meestel õnnestus endil kaldale saada, kuid nad olid tugevalt alajahtunud ja vajasid meedikute abi. Nii külmas vees peab täiskasvanud inimene vastu maksimaalselt kümme minutit, laps kaotab sellise temperatuuriga vees teadvuse veelgi varem. 

Siseveekogude jääkaardi leiab kodulehelt veeohutus.ee ning Google'i kaardirakendusest. Infot merejää olude kohta saab riigi ilmateenistuse jääkaardilt.

Kui märkate hädalist või vajate ise abi, siis tuleb helistada hädaabinumbril 112.

Kuidas käituda jääl?

*Jääle minnes hinda ilmaolusid, pane selga ilmastikule vastavad riided, võta kaasa jäänaasklid ja laetud mobiiltelefon, planeeri jääl olek valgesse aega ning anna jääle minekust lähedastele teada.

Kui jääl olles ilmnevad ohumärgid – jää pragisemine või vajumine, tuleb viivitamatult keharaskus laiali jagada ning lahkuda. Selleks heida kohe käpukile ja mine kiiresti tuldud teed tagasi.

*Kui aga jää pragisedes ette ei hoiata ja juhtud läbi vajuma, tuleb peatada sügavamale vette vajumine. Kukkumise ajal lükka käed laiali ja kalluta ennast tahapoole. Nii takistad enda üleni vee alla vajumist.

*Mida rutem jääaugust välja saad, seda parem, sest külmas vees muutub inimene kiiresti teovõimetuks. Jääaugust välja saamisel on suureks abiks jäänaasklid. Jääle vinna ennast sinnapoole, kust tulid.

*Kindlale jääle pääsenuna rulli ennast või rooma jääaugust eemale. Kaugemal võid püsti tõusta, et lahkuda jäält tuldud teed pidi kindlale maale ja võimalikult soojadesse oludesse.

Tagasi üles