Märgalad Järvamaa maastikus
Järvamaalgi on väärtuslikke märgalasid. Ligi üks kolmandik maakonnast on kaetud soodega, neist tuntuim on Kakerdaja raba Kõrvemaa maastikukaitsealal. Järvamaal voolavad jõed, näiteks Pärnu ja Põltsamaa, saavad alguse allikatest. Pandivere kõrgustiku nõlval paiknemine kujundab siinse looduse omapära ja allikaterohkus on üks neist.
Endla looduskaitseala kuulub Ramsari alade ehk rahvusvaheliselt oluliste märgalade nimistusse. Kaitseala Järvamaale jääv osa enam kui 30 suure karstiallikaga on üks selle ala väärtustest. Norra-Oostriku allikateks kutsutud allikaterühma kuulub ka Sopa allikas, mida peetakse Eesti sügavaimaks. Allikatele minnes tasub pudel kaasa võtta – läbi paepinnase imbunud vesi on puhas, karge ja kosutav!
Kunagise jääpaisjärve kinnikasvamisel kujunenud Endla soostikust on kaitse all kaheksa maaliliste laugastega raba koos neid ümbritsevate madal- ja siirdesoodega. Neid eraldavad üksteisest jõed, järved, metsad ja soosaared. Sellel linnu- ja loodusalal tunnevad ennast hästi eriti just märgade elupaikadega seotud liigid. Endla järve võib lugeda Eesti kõige linnurikkamaks ja kokku on looduskaitsealal kohatud üle 180 linnuliigi.
Mitmed Endla looduskaitseala maastikud ja paigad on jäädvustud Eesti kultuurilukku ning loodusteaduslikesse uurimustöödesse. Kuivendustöödega on kaitseala veerežiimi küll tugevasti muudetud, kuid viimastel aastatel on sootaastamistöödega kunagisi muutusi hakatud tagasi pöörama.
Eesti loodusturismiettevõtjad, keskkonnaorganisatsioonid ja -asutused kutsuvad sel aastal märgalade päeva tähistama loodusmatkadega. Matku on üle Eesti palju, aga matkadele tuleb eelnevalt registreeruda ning osaledes kinni pidada Terviseameti juhistest. Infot matkade ja registreerumise kohta leiab Loodusturismi Ühingu kodulehelt.