Immuunsusest rääkides ei saa üle ega ümber C-vitamiinist, kuid organismi vastupanuvõime tugevdamiseks on vaja ka A-, E-, B- rühma vitamiine, D3-vitamiini, foolhapet ning mineraalainetest rauda, tsinki, mangaani, vaske, joodi ja seleeni.
Igal vitamiinil on organismis oma kindel ülesanne ja nende tegevusvaldkond on kokku hoopis laiem kui organismi tugevdamine köha ja nohu vältimiseks. Vitamiinid ja mineraalained hoolitsevad ka seedimise ja ajutegevuse eest, tugevdavad hambaid ja juukseid, toidavad küüsi ja nahka. “Ükski toiduaine ei sisalda aga kõiki vitamiine, seepärast on vaja süüa korrapäraselt kõiki toite viiest erinevatest toidugrupist,” viitab kooliõde teada-tuntud toidupüramiidile, mida kooliõed tutvustavad ka õpilastele. Just sealt on näha, kui suur peaks olema osakaal näiteks teraviljal-kartulil või loomsetel valkudel nagu liha, kala ja muna. Kooliõde peab toidupüramiidi väga heaks ja käepäraseks teejuhiks, mida järgides saab organism kätte piisavas koguses vitamiine ning mineraalained.
Ka talvel on võimalik tervislikult toituda
Kas talvisel ajal, mil just värske puu- ja köögiviljaga kitsam, võiks lapsele anda juurde purgivitamiine? Kooliõde Reet Ester on seda meelt, et toidulisandid ei peaks õpilase menüüsse kuuluma, eelistatult võiks õpilane saada vajalikud ained kätte toidust ja isegi, kui pole parasjagu värske kraami kõrghooaeg, on kaubandusvõrgus siiski aastaringselt saada ka värskeid puu- ja juurvilju, lisaks hapendatud, kuivatatud ja külmutatud viljadele. Erandiks on D-vitamiin, mida me toidust ja Eesti lühikesest suvest piisavalt palju ei saa. “Suurenenud D-vitamiinivajadus on kindlasti õpilastel kiire kasvuperioodi ajal,” ütleb kooliõde. D-vitamiini ülesandeks on hoolitseda luustiku, aga ka hammaste eest.
Vitamiinide ja mineraalainete puudus võib lõppeda tõsiste tervisehädadega, seepärast toonitab kooliõde veel kord: õpilaste toidulaud olgu mitmekesine. “Vitamiinide puudus võib tekkida ebakorrapärasel toitumisel, erinevate dieetide katsetamisel, valel toidueelistusel, ühekülgsel toitumisel, toiduainete valel töötlemisel,” loetleb ta ja lisab, et koolilapsel peab olema päevas kolm põhisöögikorda ja lisaks paar tervislikku vahepala. “Söömata jäänud hommikusööki ja koolieinet ei asenda täisväärtuslik õhtusöök,” kinnitab kooliõde.