Saada vihje

Paide 3000/Ühe kogukonna utoopia

Copy
Paide linn
Paide linn Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Paide 3000 on Paide Teatri (kunsti)projekt, mis algab 2021. aasta veebruaris ja lõppeb siis, kui esitatud küsimused on saanud vastused. Paide 3000 keskmes on küsimus kunsti ja kunstniku rollist 21. sajandi maailmas.

Üks linn. Mitte eriti suur. Õigemini – päris väike. Raekojaga ja kirikuga, supermarketite ja parkimisplatsidega, lasteaedade, koolide ja kaltsukatega, tehaste ja staadionitega, kergliiklusteede, kohvikute ja kinoga, kus käib palju rahvast, kui näidatakse mõnd uut kodumaist filmi, kus peaosa mängivad needsamad inimesed, kes mängivad selles seriaalis, mille vaatamiseks laupäeva õhtul kogu viieliikmelise perega kolmekohalisele diivanile mahtuda püütakse; puitmajadega möödunud sajandi algusest ja paneelmajadega, mille rõdudel kasvavad värvilised petuuniad; aedadega, mida hoolsad omanikud terve suve väsimatult niidavad ja tänavatega, milles on augud, mida jõudumööda parandatakse, aga nii kui üks saab parandatud, on kohe kolm uut platsis; inimestega, kes käivad päevast päeva tööl ja inimestega, kes ei käi tööl, sest neil ei ole tööd või sellepärast, et nad on oma panuse ühiskonnale juba andnud ja inimestega, kes ei käi tööl, sest – kurat seda teab. Ja inimestega, kes usuvad paremasse homsesse ja inimestega, kes enam ei usu ja inimestega, kes ei tea, mida uskuda.

PAIDE 3000 uurib ühe linna näitel kogukonna ning kunsti suhteid. Projekti keskmes on kaks küsimust: kuidas anda ühele kujutlusvõime kaotanud kogukonnale tagasi võime unistada ning kas ja kuidas saab kunst/kunstnik sellesse protsessi panustada.

Ühed ütlevad, et see on parim linn, kus elada ja teised tahavad siit ära. Ja igal aastal keegi lähebki. Kuhu? Seda ei tea täpselt keegi. Räägitakse, et kunagi mindi kalkuneid kitkuma ja nüüd minnakse paremat elu otsima, aga mine sa tea – äkki valetavad? Ja keegi tuleb juurde. Jah! Tuleb! Eelmisel aastal igatahes tuli! Aga neid on vähem kui neid teisi.

Ja sellel linnal on oma traditsioonid, millest kümne küünega kinni hoitakse, sest tuleb hoida! Sest mis meil lõppude lõpuks muud ikka on kui meie minevik? Selles me võime vähemalt kindlad olla. Seda ei tule keegi meilt ära võtma. Selle me saame panna punasele sametpadjale klaasi alla ja kord aastas välja võtta ja tolmu pühkida. Ja siis on meil muidugi tänane päev. Vahelduva pilvisusega. Nagu need päevad ikka kipuvad olema. Aga tulevik? Jah, tulevik…

Eesti inimarengu aruanne 2019/2020 ütleb: „Eesti suurlinnastub – inimesed, majandus ja teenused koonduvad Tallinnasse ja selle ümber ning ülejäänud Eesti kahaneb. 2000. aastal sotsiaalteadlaste poolt osundatud „Kaks Eestit“ on saanud reaalsuseks.“ Milline on ühe teise Eesti väikelinna tulevik? Milline on ühe väikese linna tulevik maailmas, mida raputavad seninägematud turbulentsid?

Selle teksti esimesed kaks lõiku võinuksid kõnelda mis tahes väikelinnast. Aga mis siis, kui lisada sellesse võrrandisse teater? Paljud linnad langevad nüüd nimekirjast välja, aga mitte kõik. Eestiski leidub neid mitu. Aga kui täpsustada ja öelda, et selles väikeses linnas on teater alles üsna uus nähe, et teater on seal töötanud ainult kaks ja pool aastat? Siis jääb sõelale ainult üks.

Paide 3000
Paide 3000 Foto: Paide Teater

Paide Teater ei ole sajandipikkuse ajaloo ja traditsioonidega institutsioon, mille puhul saaks rääkida tõusudest ja mõõnadest, kuldajast ja kuulsusrikkast kaadrist. Paide Teatri olemasolu ei põhjenda mineviku meistrite häälekõmin. Paide Teatri olemasolu ainus õigustus on küsimus teatri ja kogukonna tulevikust.

Seepärast kutsub Paide Teater veebruaris 2021 ellu projekti Paide 3000.

PAIDE 3000 on Paide Teatri (kunsti)projekt, mille keskmesse asetub kogukond.

PAIDE 3000 uurib ühe linna näitel kogukonna ning kunsti suhteid. Projekti keskmes on kaks küsimust: kuidas anda ühele kujutlusvõime kaotanud kogukonnale tagasi võime unistada ning kas ja kuidas saab kunst/kunstnik sellesse protsessi panustada.

PAIDE 3000 tegevus toimub valdavalt Paide linnas. Paide on mudel, võrrandi tundmatu määraja, lõuendi valge pind. Kogukond, mis asub geograafilises tsentris, ent mõjub sellest hoolimata sotsiaalpoliitilise ääremaana, on oma 10 000 elanikuga ideaalne keskkond otsimaks vastust küsimusele, milline peaks/võiks olla kunsti roll 21. sajandi kogukonnas.

PAIDE 3000 eesmärk on luua ühe kogukonna utoopia.

PAIDE 3000 algab rohujuuretasandilt. Meie jaoks on eriti oluline kaasata projekti kogukond. Keegi ei saa Paidest paremini aru kui need 10 000 inimest, kellele Paide on kodu. Kogukonnaaktivistid, rahvatantsijad, põllumehed, ettevõtjad, üksikemad, õpetajad, arstid, pensionärid, kirikuõpetajad, poliitikud ja kõik teised Paide inimesed on Paide 3000 inspiratsioon. Oluline on koostöö.

PAIDE 3000 on jaotatud mitmesse faasi. Erinevatel faasidel on erinevad eesmärgid. Faasid lõppevad ja algavad täpselt siis, kui meie seda ütleme. Me ei kiirusta. Me võtame aega. Me süveneme.

PAIDE 3000 kätkeb endas nii teooriat kui praktikat. Performance'id, häppeningid, lavastused, kontserdid, aktsioonid, kunstimaratonid ning avaliku ruumi nihked vahelduvad temaatiliste konverentside, kohtumiste, kirjalike analüüside, suuliste mõtestamiste ning loengutega.

PAIDE 3000 puhul ei ole küsimus populaarsuses või piletimüügitulus. Küsimus ei ole selles, kui lahedad me oleme ja mitmesse telesaatesse meid kutsutakse. Küsimus pole selles, mida üks või teine kriitik meist arvab. Küsimus ei ole keerulistes sõnades või selles, kuidas anda keerulistele küsimustele lihtsustatud vastuseid. Küsimus on pühendumises. Küsimus on sihis. Küsimus on tulevikus.

PAIDE 3000 algas 8. veebruaril 2021 ja lõppeb siis, kui kõik esitatud küsimused on saanud vastused.

Tagasi üles