Algab haigekassa eestvedamisel perearstide mentorlusprogramm, mille käigus 15 perearsti ja neile paarilisteks valitud mentorid ühendavad jõud, et poole aasta jooksul arste enesearengul toetada ning nende juhtimisalast kompetentsi tõsta.
15 perearsti saavad ligi pooleks aastaks endale mentori
Haigekassa peaspetsialisti Tiina Unukaineni sõnul on oluline, et Eesti inimestele oleks perearstiabi kättesaadav ja kvaliteetne. „Rahulolev perearst on kogu esmatasandi alustala,“ ütles Unukainen, kes ka ise programmis mentorina osaleb. „Näen mentorlust kui vastastikust õppeprotsessi, mille käigus on võimalik areneda mõlemal osapoolel. Püüan toetada enda paariliseks olevat menteed kõigi väljakutsete ületamisel,“ lisas ta.
15 mentee-mentor koostööpaari on moodustatud tuginedes isiksustestidele ja vestlustele. Lisaks nende omavahelistele kohtumistele toimuvad programmi vältel töötoad ning inspireerivad loengud, kus astuvad üles ka teiste valdkondade esindajad. Programmi vältel keskendub mentor mentee toetamisele ning oluline on juhendatava eesmärk. Näiteks võib tal olla soov leida uusi viise, kuidas muuta töökorraldus efektiivsemaks, motiveerida oma meeskonda või korraldada tööde jaotust nii, et patsiendid saaksid oma muredele kiiremini abi.
Haigekassa peaspetsialisti Tiina Unukaineni sõnul on oluline, et Eesti inimestele oleks perearstiabi kättesaadav ja kvaliteetne.
Programmis osaleva 15 mentori seas on nii nimekaid perearste kui ka haigekassa eksperte, kes läbivad eelnevalt coachingualase väljaõppeprogrammi. „Coachinguvõtete õppimine võimaldab oma juhtimisoskused viia täiesti uuele tasemele,“ sõnas täna mentori rolli astunud perearst doktor Ruth Kalda. „Tööriistakogum, mida sellisest programmist kaasa saab, on vajalikud igale juhile, ükskõik, kas ta töötab väikeses või suures kollektiivis,“ märkis dr Kalda.
Menteena osalemine on programmis vabatahtlik, jaanuaris oli kõigil perearstidel võimalus mentee-kohale kandideerida ning poole aasta pikkune õppimise ja eneseanalüüsi periood ette võtta. Programmis osalema julgustas neid võimalus saada kõrvalpilgu abil tagasisidet ja tuge ning uusi oskusi, mille abil enda eesmärke paremini ellu viia.
Talendijuhtimisettevõtte Fontes juhtivkonsultant Tiiu Allikvee iseloomustas mentorlust kui tõhusat arengupartnerlust, mis aitab menteel küll saavutada endale seatud eesmärke, kuid protsessist saavad kasu mõlemad osapooled. “Mentorlus on suunab inimest vastutust võtma ja tegutsema. Kindlasti aitab see ka perearstidel enda tööd veelgi suurepärasemalt teha,” sõnas Allikvee.
Mentorlusprogrammi korraldab haigekassa koostöös talentide juhtimise ettevõtte Fontes ja Eesti Perearstide Seltsiga. Programmi käigus analüüsitakse, milline mentorite ja menteede koostöövorm oleks ka pikemas plaanis kõige toimivam. Täna algav programm on esimene samm esmatasandile püsiva mentorlussüsteemi loomisel.