Saada vihje

Politsei tuvastas Eestist välismaale reisijatel koroonatesti võltsitud sertifikaadid

Copy
26.01.2021. Tallinn. 
Tallinna Lennujaam.

Tallinn Airport.
Foto Konstantin Sednev, Postimees
26.01.2021. Tallinn. Tallinna Lennujaam. Tallinn Airport. Foto Konstantin Sednev, Postimees Foto: Konstantin Sednev / Postimees

Alates möödunud nädalast kontrollib politsei pisteliselt Tallinna lennujaamas reisijaid ning on seitsmel korral tuvastanud reisimiseks vajalikul ja negatiivset koroonatesti kinnitaval sertifikaadil võltsimistunnused.

Koroonaviiruse leviku tõttu tuleb nii Eestisse kui mitmetesse välisriikidesse reisides esitada sertifikaat, mis tõendab, et koroonatesti tulemus on negatiivne. Läbipõdemise puhul peab olema test tehtud rohkem kui 10 päeva tagasi, arst tunnistanud inimese terveks ning sellest ei ole möödunud rohkem kui kuus kuud. Nii Eesti kui mitmed teised riigid aktsepteerivad reisimisel, eneseisolatsioonist vabastamisel kui selle lühendamisel PCR-testi.

Kuivõrd SYNLABile laekus vihjeid, et reisimiseks võidakse kasutada võltsitud PCR-testide sertifikaate, kontrollis politsei koos SYLABI esindajatega 18. veebruari varahommikul Tallinna lennujaamas Frankfurdi, Hurghada ja Sharm el Sheikhi lennule minejaid.

Koroonaviiruse leviku tõttu tuleb nii Eestisse kui mitmetesse välisriikidesse reisides esitada sertifikaat, mis tõendab, et koroonatesti tulemus on negatiivne.

„Politseinikele tehti eelnevalt koolitus, kuidas ja mille järgi tunda ära võltsitud sertifikaate. Juhul kui politseinikul kahtlus tekkis, vaatas SYNLABi esindaja labori infosüsteemist üle, kas inimene on sertifikaadil toodud ajal testi ka teinud. Kokku kontrolliti 520 reisijat ning avastati viis võltsitud sertifikaati,“ sõnas Põhja prefektuuri Kesklinna jaoskonna menetlustalituse juht Jelena Mirošnitšenko.

Nädalavahetusel jätkusid lennureisijate pistelised kontrollid ning kokku vaadeldi enam kui tuhande reisija esitatud sertifikaate. „Alates 18. veebruarist tehtud kontrollide tulemusel tuvastasime kokku seitse võltsingut ja esitasime kahtlustuse kahele inimestele,“ lisas Mirošnitšenko.

Võltsitud sertifikaate oli Mirošnitšenko sõnul kaht laadi: võltsiti iseenda varasemaid tulemusi, tuues põhjenduseks, et reisi eel ei jõutud testima minna; või siis olid sertifikaadid ostetud valeandmetega.

„On kahetsusväärne, et olukorras, kus peaksime üksteise tervist hoidma ning viiruse leviku vältimiseks vähendama lisakontakte, otsustatakse negatiivse koroonatesti tõestamiseks teha ise või soetada võltsitud sertifikaate. Sellega ei panda ohtu mitte üksnes enda, vaid ka teiste reisijate ja välisriigi elanike tervis. Tuletan meelde, et ükskõik millise ametliku dokumendi võltsimine ja kasutamine on võrdsustatav kuriteoga, mille eest karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega,“ sõnas Mirošnitšenko.

Politsei tegeleb probleemi suuruse väljaselgitamisega ning täpsemate asjaolude selgitamiseks alustati kriminaalmenetlust paragrahvi 345 alusel, mis käsitleb võltsitud dokumendi, pitsati ja plangi kasutamist.

Reisijate pistelisi kontrolle jätkavad politsei ja SYNLAB ka sel nädalal.

Tagasi üles