E, 6.02.2023

Tänasest on Järvamaal keelatud minek siseveekogude jääle

Kuido Saarpuu
Tänasest on Järvamaal keelatud minek siseveekogude jääle
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Enam ei või jääl kala püüda.
Enam ei või jääl kala püüda. Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Alates tänasest kehtib Lääne päästekeskuse haldusalas asuvates maakondades siseveekogude jääle mineku keeld. Keelu eesmärk on säästa inimelusid ja ennetada veeõnnetusi.

 

Keeldu rakendatakse Pärnu-, Saare-, Hiiu-, Lääne-, Järva- ja Raplamaal. „Kevadine rabe jää  ning järjest suurenenud veeõnnetuste väljakutsete arv näitab, et jääl viibimine ei ole enam ohutu. Ka päästjad, kes käivad jää paksust mõõtmas nendivad, et jääolud muutuvad halvemaks iga tunniga,“ ütles Lääne päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Tarmo Voltein. „Kui hommikul olekski võimalik veel jääle kalale minna, siis kevadine päike muudab tagasituleku juba ohtlikuks, kuna kalda ääred on lahti sulanud,“ nentis Voltein.

Päästjad teostavad lähinädalatel  kontrolli jääle mineku keelu järgimise osas ning annavad vajadusel inimestele korralduse ohtlikult jäält lahkumiseks. „Inimesed ei kipu teadvustama riske, mis kaasnevad jääle minekuga. Sageli satuvad õhukesel jääl ohtlikesse olukordadesse just kirglikud kalamehed, kes hoolimata juba peaaegu olematule jääle ikkagi kalastama kipuvad,“ ütles Tarmo Voltein. Jääaluse vee temperatuur on kõigest paar kraadi üle nulli. Nii külmas vees peab täiskasvanud inimene vastu maksimaalselt kümme minutit, laps kaotab sellise temperatuuriga vees teadvuse veelgi varem.  „Meeles tuleb pidada, et ohutus algab igaühest endast ja selle aluseks on ettevaatlik käitumine,“ lisas Lääne päästekeskuse ennetusbüroo juhataja.  Inimeste suhtes, kes lähevad jääle keelust hoolimata, saab algatada väärteomenetluse.

Päästeamet kontrollib jääolusid üle kogu Eesti ning arvestades jääolusid riigi erinevates paikades, kehtestatakse piirkondlikud jääle mineku keelud. Kui jääolud muutuvad ohtlikuks üle kogu Eesti, kehtestatakse üleriigiline jääle mineku keeld.

Keeldu rakendatakse Pärnu-, Saare-, Hiiu-, Lääne-, Järva- ja Raplamaal.
Märksõnad
Tagasi üles