Saada vihje

Siseveekogude jääle minek on keelatud

Copy
Enam jääle minna ei tohi.
Enam jääle minna ei tohi. Foto: Elmo Riig / Sakala

Kolmapäevast kehtib üle kogu Eesti siseveekogude jääle mineku keeld. Jääolud on muutunud ohtlikuks ning keelu eesmärk on ennetada traagilisi veeõnnetusi.

„Mitu nädalat kestnud võrdlemisi soojad ilmad on muutunud jääolud ohtlikuks üle Eesti. Siin-seal võib jääkaane paksus olla küll veel kümmekond sentimeetrit või kohati enamgi, kuid pea kõigil siseveekogudel on kaldad juba lahti sulanud ja jää muutunud kas õhukeseks või väga rabedaks,“ selgitas Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Mikko Virkala.

„Inimesed kipuvad hindama jääolusid paremaks kui need tegelikult on. Pealtnäha terve ja tugev jää võib praegustes oludes vaid hetkega mureneda, piisab vaid mõnest sammust,“ lisas ta ja pani südamele, et kindlasti tasub lastevanematel selgitada lastele muutunud jääolusid ning sellega kaasnevaid ohte.

Mitu nädalat kestnud võrdlemisi soojad ilmad on muutunud jääolud ohtlikuks üle Eesti.

„Jääaluse vee temperatuur on vaid paar kraadi üle nulli – nii külmas vees suudab täiskasvanud inimene pidada vastu maksimaalselt kümmekond minutit, lapsed kaotavad jäises vees teadvuse veel kiiremini. See tähendab, et praegustes oludes on veekogul juhtunud õnnetustel sageli traagilised tagajärjed,“ rääkis Virkala.

Meeles tuleb pidada, et ohutus algab igaühest endast ja selle alus on ettevaatlik käitumine. Inimeste suhtes, kes lähevad jääle keelust hoolimata, saab algatada väärteomenetluse.

Märtsikuus on päästjad käinud veekogudel hätta sattunuid aitamas 23 korral, märtsi esimeses pooles uppus üks inimene.

Tagasi üles