Eesti tuberkuloosi haigestumuse andmed on saadavad tervise statistika-ja terviseuuringute andmebaasis. Täpsustatud 2020. aasta haigestumise andmed ja eelnevate aastate ravitulemused avaldab TAI 26. mail 2021.
Mis on tuberkuloos?
139 aastat tagasi, 24. märtsil 1882. aastal teatas Saksa mikrobioloog ja epidemioloog Robert Koch avalikkusele, et on avastanud tuberkuloositekitaja. Kuigi tuberkuloos on tänapäeval ravitav, on haiguse levikule kaasa aidanud ravimresistentsete vormide levik ja haiguse pikk peiteaeg.
Tuberkuloosi nakatumise ja hilisema võimaliku haigestumise põhjustab bakter nimega Mycobacterium tuberculosis, mis on üks mükobakteri liikidest. Mycobacterium tuberculosis levib inimeselt inimesele õhu kaudu. Kui inimene põeb nakkusohtlikku kopsu- või kõrituberkuloosi, siis köhimisel, aevastamisel, rääkimisel, laulmisel satub õhku hulgaliselt piisakesi, mis sisaldavad mükobaktereid. Suur osa tekkinud piiskadest sadenevad, kuid kergemad võivad jääda õhku pikemaks ajaks hõljuma.
Tuberkuloos ei ole olmekontakti teel leviv nakkus, mistõttu ei ole võimalik nakatuda kätlemisel, ühiste toidunõude, voodipesu ja tualeti kasutamise kaudu. Tuberkuloosihaigega kokku puutunud esemed (toidunõud, mööbel jne) ei vaja eritöötlust. Nakatumise tõenäosus on suurem pikka aega nakkusohtliku tuberkuloosihaigega lähedases kontaktis samades kinnistes ja halva ventilatsiooniga ruumides olnud inimesel, näiteks pereliikmel, töökaaslasel, sõbral.
Looduses esineb mitmeid mükobaktereid, mida nimetatakse atüüpilisteks, sest need ei põhjusta tuberkuloosi haigestumist, kuid võivad põhjustada nõrgestatud immuunsüsteemiga haigetel haigestumist mükobakterioosi. Mükobakterioosi haigestunud patsient ei ole teistele inimestele nakkusohtlik. Atüüpilisi mükobaktereid leidub tolmus, jõgede ja järvede vees, kanalisatsioonisüsteemis, basseinides ja akvaariumides. Atüüpilised mükobakterid ei levi inimeselt inimesele.