T, 30.05.2023

Uuenduskuuri läbinud HOIA rakendus kaardistab senisest enam lähikontaktseid

Kuido Saarpuu
Facebook Twitter
Comments
Koroonaviiruse äpp Hoia annab inimestele teada, kui nad on olnud lähikontaktis viiruskandjaga.
Koroonaviiruse äpp Hoia annab inimestele teada, kui nad on olnud lähikontaktis viiruskandjaga. Foto: Konstantin Sednev

Uuendatud HOIA äpp leiab üles ligi kaks korda rohkem lähikontaktseid. Varasemalt leidis rakendus üles 35% tegelikest kontaktidest, uuenduse järgselt 66%.

Terviseameti nakkushaiguste osakonna spetsialisti Kerstin-Gertrud Kärblase sõnul kasutab rakendus kaardistamiseks Bluetooth Low Energy raadiosignaale, mõõtes kahe telefoni vahelise signaali tugevust ning kestust. „HOIA esimeses arendusfaasis võeti aluseks 2020. aastal Šveitsi tehtud mõõtmised. Sel aastal tehti ulatuslikud katsed Ameerikas ja Inglismaal ning arvutati signaalitugevused, millega on võimalik registreerida lähikontakte senisest paremini. Arvestades Eesti kõrget nakatumist, on oluline tuvastada võimalikult palju lähikontaktseid,“ sõnas ta.

„HOIA loob olulist lisandväärtust Terviseameti tööle, sest suudab tuvastada kontaktid, keda nakatunu ise ei tunne või ei mäleta,“ sõnas Kärblane. Rakenduse eesmärk on teavitada koroonaviirusesse nakatunute lähikontaktseid ja anda neile sellega ka esmased suunised, kuidas edasi käituda. „Rakendust kasutades on võimalik anda oma panus nakkuste arvu vähendamisele Eestis. HOIA on üks mitmest vahendist meie tööriistakastis selle viiruse leviku piiramiseks,“ lisas ta.

HOIA aluseks olevaid tehnoloogiaid arendavate Apple, Google ja Šveitsi EPFL ülikooli teadlastega oleme jõudnud uute seadistusteni, mis võetakse rakenduses kasutusele sellest nädalast.

Uute Bluetoothi parameetritega rakenduse versioon on 1.3.6.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles