R, 9.12.2022

Uuenemisjärg jõudis Aravete raamatukoguni

Urmas Glase
Uuenemisjärg jõudis Aravete raamatukoguni
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Järva vallaraamatukogu juhataja Karmen Velitschinsky kutsub üles tähistama homset "Raamatu ja roosi" päeva.
Järva vallaraamatukogu juhataja Karmen Velitschinsky kutsub üles tähistama homset "Raamatu ja roosi" päeva. Foto: Dmitri Kotjuh
  • Järva vallas on juba mitu raamatukogu kolinud kooliga kokku
  • Uued ruumid on esimesel korrusel, mis parandab inimeste juurdepääsaetavust
  • Valla raamatukogu uus arengukava tuleb koostamisele

Aravete raamatukogu uued ruumid on remonditud, sel nädalal pannakse kokku mööblit ja aprillis kolib raamatukogu kooliga ühte majja. Varem on sama rada mindud Imaveres ja Koigis.

Järva vallaraamatukogu direktor Karmen Velitschinsky ei tõtanud täpset kuupäeva välja pakkuma, sest mööbli kokkupanek, kolimine ja sättimine võtab oma aja, kuid pakkus, et uued ruumid avatakse millalgi aprillis.

«Koos raamatukogu kolimisega Aravete raamatukogu ja kooliraamatukogu ühendatakse. Kolimise kõrval puhastame kooli kogufondi aegunud ja lagunenud teavikutest, et ühisesse fondi jääksid ikka raamatud, mida lugejad tõepoolest ka laenutada soovivad,» selgitas vallaraamatukogu direktor.

Raamatukogu uued, valgusküllased ja senisest avaramad ruumid vana koolihoone esimesel korrusel on valmis, kuid vana mööblit uude kohta raamatukogu kaasa ei võta, vaid remonditud ruumid saavad ka uue sisustuse.

Vallaraamatukogu direktori selgitusel jääb avalikust kasutusest välja üks ruum, mis saab raamatukoguhoidja ametiruumiks ja seal hakatakse hoidma ka kogu raamatute topelteksemplare.

Raamatukogu mööbli valmistab Aabo Mööbel OÜ, sama ettevõte, mis sisustas mõni kuu tagasi ka Koigi raamatukogu uued ruumid. «Mulle sai juba Koiki mööblit tellides selgeks, et raamatukogumööbel on nagu Lego, sest kui kunagi trükiti raamatuid enamasti ühes mõõdus, siis tänapäeval antakse neid välja mitmes formaadis, kuid riiulitel võiks nad ikka kenad välja näha. See tähendab ka vajadust eri suuruses riiulite järele,» selgitas Velitschinsky.

Direktori sõnul oli ta uusi ruume esimest korda nähes kindel, et raamatukogu saab suurepärase asukoha ning esimesele korrusele on ligipääsetavus senistest ruumidest parem.

Aravete raamatukogul on vanas asukohas kasutada 126 ruutmeetrit, uutes ruumides kasvab see 139 ruutmeetrile. Vana kooliosa ümberehitusega saab lisaks raamatukogule uued ruumid ka arstikeskus. Vald kulutab nende ruumide remondiks koos käibemaksuga 309 834 eurot ning remondi käigus uuendatakse ka küttesüsteem ja paigaldatakse ventilatsioon. Töid teeb Harju Ehitus.

Vallaraamatukogu direktori selgitusel jääb avalikust kasutusest välja üks ruum, mis saab raamatukoguhoidja ametiruumiks ja seal hakatakse hoidma ka kogu raamatute topelteksemplare.

«Keset raamatukogu saali tuleb suur töölaud, mis eraldab ruumi laste ja noorte ning täiskasvanute osaks. Riiulid hakkavad paiknema saaliga risti,» avas Velitschinsky, kuidas uuenev raamatukogu välja hakkab nägema.

«Raamatukogu mõlemat pikemat seina palistab aknarivi, see on hea koht ka toalilledele. Mulle väga meeldib, et ruumis on sammastik, paneme siia ajakirjariiulid, akende alla tulevad aga diivanid – inimene saab tulla, võtta ajalehe ja siin lugeda,» pakkus direktor.

Ta pidas tähtsaks sisustada ruumid kohaks, kuhu tahavad meelsasti tulla nii senised andunud raamatusõbrad kui ka uued külastajad, kellele raamatukogu võiks saada raamatute laenutamise kõrval ka mõnusaks ajaveetmiskohaks.

Järva vallavanemale Arto Saarele teeb vallaraamatukogu areng head meelt, sest järjest on parendatud Päinurme, Koigi ja Aravete raamatukogude ruume.

«Koigi ja Aravete puhul on märkimisväärne ka see, et valla ja kooli raamatukogu ühinevad, mis peaks andma just meie noortele paremad ja laiemad võimalused ennast harida. Aravetel muutub kättesaadavus paremaks ka eakatele, sest raamatukogu kolib teiselt korruselt esimesele,» selgitas vallavanem.

Saar avaldas, et raamatukogu kolimisplaan on ka Koerus. «Kultuurimaja teiselt korruselt kolime raamatukogu endistesse kaupluseruumidesse, endise vallamaja paremasse tiiba. Kui lähikuudel saame sisustatud ka raamatukogubussi, võib öelda, et areng on silmaga nähtav,» ütles ta.

Sellega vallaraamatukogu nüüdisajastamine ei piirdu. «Sel aastal hakkame koostama ka raamatukogu arengukava, kuhu saavad kirja edasised arengusuunad,» lubas Saar.

Eelmise aasta 1. jaanuaril moodustati Järva vallaraamatukogu ja selle allüksused tegutsevad Ahulas, Albus, Amblas, Aravetel, Ervital, Imaveres, Järva-Jaanis, Karinul, Koerus, Koigis, Käravetel, Käsukonnas, Peetris, Päinurmes ja Vaol.

Märksõnad
Tagasi üles