Jäätmete põletamisel välisõhku paiskunud mürgised saasteained on silmale nähtamatud ja nende mõju tervisele ei avaldu kohe. „Suitsu sissehingamisel liiguvad need ained edasi inimese organismi ning võivad põhjustada raskeid haigusi. Tekkinud suits ja selles olevad saasteained ei mõjuta mitte ainult prügi põletajat, vaid ka tema läheduses elavaid inimesi ja muud elusloodust, kes võivad saasteainetega kokku puutuda nii lõkke lähiümbruses kui näiteks ka saastunud aiasaaduseid tarbides. Seepärast ei tasu mitte kunagi lõkkesse visata midagi muud peale kuivade okste, immutamata puidu, paberi ja kiletamata papi. Paberi ja papi põletamisele tasub esmajärjekorras siiski eelistada taaskasutamist,“ sõnas Keskkonnaameti jäätmebüroo peaspetsialist Helen Akenpärg.
Kui märkad jäätmete põletamist või jäätmetega ettevalmistatud lõkkekohta, anna sellest teada riigiinfo telefonil 1247.
Segaolmejäätmete kogumine on korraldatud ka paljudes aiandusühistutes. Reeglid näevad ette, et ka üksikud suvilad peavad korraldatud jäätmeveoga liituma. Talveperioodiks, mil suvilat või aiamaad ei kasutata, on võimalik leping peatada. Uuri selle kohta ühistult või kohalikult omavalitsuselt.
Kõige parem viis jäätmetest vabanemiseks on need liigiti koguda ja üle anda. Paberi- ja papijäätmed ning plastpakendid saab viia avalikesse kogumiskonteineritesse, pandimärgiga pudelid taaraautomaati. Vanad mööbliesemed, ehitus- ja lammutusjäätmed ning rehvid saab üle anda jäätmejaama. Samuti on paljudes jäätmejaamades võimalik üle anda aia- ja haljastusjäätmeid.
Lähima jäätmejaama, avaliku pakendikonteineri või vastuse küsimusele, kuhu eri liiki jäätmeid viia, leiad veebilehelt kuhuviia.ee. Kohalike võimaluste kohta saab uurida ka omavalitsuse koostatud jäätmehoolduseeskirjast või kodulehelt.