Saada vihje

Tuulekaera vältimiseks külva sertifitseeritud seemet

Copy
Tuulekaer on raskesti tõrjutav umbrohi, mis vähendab vilja saagikust ning halvemal juhul ei saa saastunud põllult turustuskõlbulikku vilja.
Tuulekaer on raskesti tõrjutav umbrohi, mis vähendab vilja saagikust ning halvemal juhul ei saa saastunud põllult turustuskõlbulikku vilja. Foto: Avo Meeks / Valgamaalane

Tuulekaera tõrjes kasuta külviks sertifitseeritud seemet, millega väldid võimalikku tuulekaera levikut külviseemnega ja lood tingimused hea saagi saamiseks.

„Sertifitseeritud seemne kasutamine on oluline meetod tuulekaera tõrjeks, sest külviseeme on üks eeldustest, millega lood tingimused hea saagi saamiseks,“ nõustab Põllumajandus- ja Toiduameti mahepõllumajanduse ja seemne osakonna nõunik Virve Straume ja lisab, et sertifitseeritud seemne kvaliteeti kinnitab seemnepakendil olev etikett.

Niisamuti on Straume sõnul tuulekarja tõrjeks vajalik ka igal aastal põlde monitoorida. „Kõige kergemini avastad tuulekaera, kui vaatad põldu vastu valgust, kuid vaata üle ka põllu- ja kraaviservad, kaitseribad, teeääred, elektriliini alused ja põllutöömasinate liikumise teed,“ märgib ta.

Tuulekaera leiu korral tasub läbi käia kogu lähipiirkond, sest see kasvab sageli pesakondadena. „Kitkuge tuulekaerataimed põllult välja koos juurtega, pange kotti, viige põllult ära ja hävitage,“ jätkab nõunik.

Vajalik on veel paika panna viljavaheldus ehk erinevate kasvatatavate taimeliikide järgnevus selliselt, mis takistaks tuulekaera levikut (heintaimed, talivili, raps, rüps jne). „Loobuge kaera kasvatamisest tuulekaeraga saastunud põllul, sest tuulekaera on kaerast raske avastada ja keemilist tõrjet ei ole võimalik teha.“

„Hea võte on kõrrekoorimine ja kevadine külvieelne harimine, et meelitada tuulekaer idanema ning siis hävitada,“ räägib Straume, lisades, et liikudes masinatega ühelt põllult teisele, tasub puhastada masinad ja põllutööriistad nende külge jäänud mullast. See hoiab ära tuulekaeraseemnete sattumise ühelt põllult teisele.

Tuulekaera tõrje tuleb läbi mõelda ja paika panna iga saastunud põllu kohta eraldi. Kui ühel aastal jätta tõrje tegemata, siis järgmisel suvel on olukord mitu korda hullem. Tuulekaera tõrjes on seega oluline peatada uute tuulekaeraseemnete varisemine põllule.

Rakendades oskuslikult keemilist ja agrotehnilist tõrjet, hakkab tuulekaeraga saastatus põllul vähenema.

Tagasi üles