Eestis on ligi 800 last, kes ei saa kasvada oma sünniperes.
Lapsed on pereootel
Nadežda Leosk Sotsiaalkindlustusametist kirjutab, et selle põhjuseid on erinevaid, näiteks vanemate ootamatud haigused, sõltuvusprobleemid ja muud elulised raskused. Õnneks on meil palju hoolivaid peresid, kes on avanud sellisel juhul oma südame ja koduukse lastele. Ometi on asendushooldust vajavaid lapsi kordades rohkem.
Sünniperest lahkumine on lapse jaoks raske sündmus. Seetõttu on ääretult oluline otsida talle toetav, mõistev ja turvaline kodu. Vahel õnnestub leida lapsele uus elupaik lähedaste juures, ometi ei ole see alati võimalik. Sel juhul saabki just hoolduspere pakkuda lapsele kodusoojust ja armastust.
8 sammu:
Samm 1: Tutvu veebi hoolduspere.ee infoga. Kui sul sünnib mõte pakkuda lapsele hoolt ja armastust, kuid sa kahtled või soovid saada rohkem infot, tutvu põhjalikult veebilehe infoga. Sealt on leitavad nii eesti kui ka vene keeles erinevad artiklid, podcastid ja ka lühifilmid, milles oma kogemusi jagavad valdkonna spetsialistid ja hoolduspered, kes pakuvad hoolt ja armastust lastele, kel ei ole võimalik kasvada sünniperes. Samuti on veebilehelt leitavad kõik vajalikud kontaktid.
Samm 2: Võta spetsialistiga ühendust. Ootame sind sotsiaalkindlustusametisse, kus antakse nõu, hinnatakse sobivust ning pakutakse ettevalmistust. Spetsialist kuulab su ära ning annab infot järgmiste sammude kohta. Võta ühendust sotsiaalkindlustusametiga telefonil 655 1666 tööpäeviti kl 10–17 või kirjuta asendushooldus@sotsiaalkindlustusamet.ee.
Samm 3: Tule vestlusele. Jaga oma mõtteid sotsiaalkindlustusameti spetsialistiga ja tutvu lähemalt 6–12 kuud kestva protsessiga. Esmakohtumine kestab umbes poolteist tundi ning ei kohusta sind millekski.
Samm 4: Kirjuta avaldus ja motivatsioonikiri. Kas soovid hakata hoolduspere vanemaks? Väga hea! Esita sotsiaalkindlustusameti spetsialistile avaldus ja motivatsioonikiri. Avalduse vormi ning juhtnöörid kirja koostamiseks saad spetsialistilt.
Samm 5: Esita vajalikud dokumendid. Sind aitab ja juhendab spetsialist, kes ütleb, milliseid dokumente ja tõendeid tuleb sul esitada enda ja teiste pereliikmete kohta (nt tervist, haridust ja seaduskuulekust puudutav info).
Samm 6: Ava spetsialistile oma kodu. Sotsiaalkindlustusameti spetsialist külastab sinu kodu, tutvub elamistingimustega ning vestleb sinu ja pereliikmetega. Ta viib läbi ka pereuuringu, mis hindab põhjalikult sinu valmisolekut ja võimalusi kasvatada teises peres sündinud last. Uuringu käigus käsitletakse teemasid nagu motivatsioon, tervis, peresuhted, lapsepõlv, kokkupuuted lastega ja ootused lapsele, väärtused, valmisolek teha koostööd spetsialistidega jpm.
Samm 7: Osale PRIDE eelkoolitusel: Kolm-neli kuud kestev põhjalik ja praktiline koolitus annab tulevastele hooldusperedele teadmised ja oskused olla võimalikult hea lapsevanem. Ettevalmistavat PRIDE-i koolitust korraldab Tervise Arengu Instituut, koolitusele suunab sotsiaalkindlustusameti spetsialist (koolitus on mõeldud ka lapsendaja- ning eestkosteperedele).
Samm 8: Hakka hoolduspereks. Kui oled läbinud koolituse ja teised vajalikud sammud, oledki sobiv hoolduspere! Perede info lisatakse üleriigilisse hooldusperede registrisse ning just sealt näevad neid andmeid lastele hooldusperesid otsivad lastekaitse- ja sotsiaaltöötajad. Kusjuures, hoolduspered ei ole registris järjekorras, vaid igale lapsele leitakse just talle sobiv hoolduspere.
Kui see teema sind puudutab või soovid saada rohkem infot, tutvu veebilehega hoolduspere.ee ning seejärel võta julgelt ühendust meie spetsialistidega.
Oled oodatud sotsiaalkindlustusametisse, kus Sulle antakse nõu, hinnatakse sobivust ning pakutakse ettevalmistust. Spetsialist kuulab Su ära ning annab infot järgmiste sammude kohta. Spetsialistide kontaktid leiad veebilehelt hoolduspere.ee (avalehe teema „Ühine teekond lapsega. Tugi hooldusperedele ja olulised kontaktid" all). Samuti võid helistada sotsiaalkindlustusameti infotelefonil 655 1666 tööpäeviti kl 10–17 või kirjutada aadressil asendushooldus@sotsiaalkindlustusamet.ee.
Esmalt võid julgelt pöörduda ka Paide Linnavalitsuse laste ja perede heaolu spetsialisti Anne Kesküla poole, anne.keskyla@paide.ee, tel 5556 6432, kes annab samuti nõu ja juhiseid. Lisaks võid abi küsida tugiorganisatsioonidelt, kelle kontaktid on leitavad veebilehelt hoolduspere.ee.