P, 4.12.2022

Terviseamet: koolide lõpuaktused möödugu ohutult

Kuido Saarpuu
Terviseamet: koolide lõpuaktused möödugu ohutult
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tänasest algavad koolides lõpuaktused. Piirangute tõttu on iga kool otsinud tähtsa peo jaoks sobilikku lahendust. Esmatähtis on inimeste hajutamine nii palju kui võimalik
Tänasest algavad koolides lõpuaktused. Piirangute tõttu on iga kool otsinud tähtsa peo jaoks sobilikku lahendust. Esmatähtis on inimeste hajutamine nii palju kui võimalik Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Vaatamata COVID-19 haigestumuse langusele soovitab Terviseamet koolilõpetajaid hea ilma korral õnnitleda välitingimustes ja suuri kogunemisi vältides. Mistahes haigustunnuste või isolatsioonikohustuse korral tuleb püsida kodus

Koolide lõpuaktuste osas pole Vabariigi Valitsus eripiiranguid teinud. Isolatsioonikohustuse korral ei tohi aktusel osaleda, samuti tuleb mistahes haigustunnuste esinemisel püsida kodus. Kõige ohutuma viisi lõpuaktuse läbi viimiseks saab leida iga kool ise kohalikke olusid ja võimalusi arvestades.

„Kõik koolilõpetajad, õpetajad ja lapsevanemad on kuhjaga ära teeninud tänu ja tunnustuse. Panen aga südamele, et peomeeleolus ei unustataks ohutust, sest tahame ju teenitud suvepuhkusel vastu minna tervetena,“ sõnas haridus- ja teadusminister Liina Kersna.

„Nakkusohu maandamiseks soovitame lõpuaktused läbi viia õues. Võimalusel tuleb vältida olukordi, kus lõputunnistusi jagatakse kõigile korraga, õppureid tuleks klasside kaupa hajutada,“ selgitas terviseameti peadirektor Üllar Lanno. Kui aktust ei õnnestu pidada välitingimustes, tuleb rahvarohketes ruumides endiselt kanda maski. Riskide maandamiseks võib teha COVID-19 kiirtesti. Kindlasti tuleb aktustel osalemist vältida inimestel, kes on äsja saabunud mõnest välisriigist.

Terviseametile on teada esimene juhtum, kus ühel lõpupeol osalenud inimene andis positiivse koroonaproovi, mis viitab India tüvele. Terviseametile teeb muret asjaolu, et kahtlusalune India tüvi allub olemasolevatele vaktsiinidele vähenenud tõhususega, samuti on India tüvel kõrgenenud nakatumisvõime. 22. nädalal tuvastati Eestis 36 India tüvele iseloomulikku proovi.

Terviseamet paneb südamele, et võimalusel õnnitletaks koolilõpetajaid kodus. „Koroonaviirus mõjub raskelt just vanemaealistele. Seepärast on parem, kui vanavanemad ja sugulased õnnitlevad lõpetajaid pigem kodus,“ selgitas Lanno.

Terviseameti peadirektor ja haridus ja teadusminister soovitavad kõikidel lõpetajatel suvel vaktsineerima minna. „Eestis on COVID-19 vastu vaktsineerimiseks aja broneerimine avatud kõigile inimestele, kes on vähemalt 16-aastased,“ ütles ta ja lisas, et see on tõenäoliselt ainus reaalne lahendus normaalse elukorralduse juurde tagasi pöördumiseks. „Iga vaktsineeritu loeb – nii kaitseme kõige nõrgemaid, kes terviseseisundi tõttu ennast vaktsineerida ei saa,“ selgitas Lanno. Ka Kersna nõustus temaga. „Selleks, et kaitsta ennast ja teisi, soovitan kõigil noortel, kel see võimalik on, lasta end suvel vaktsineerida. Nii saame uuele kooliaastale rahulikuma südamega vastu minna,“ sõnas ta.

Senine piirangute leevendamine on olnud edukas, haigestumine on püsinud langustrendis. Nakatumise vältimiseks soovitame jälgida kõiki ennetusmeetmeid: hea kätehügieeni järgimine, distantsi hoidmine, maski kandmine rahvarohketes siseruumides ning mustade kätega silmade, nina ja suu katsumise vältimine.

Märksõnad
Tagasi üles