Eelmisel aastal koroonaviiruse leviku tõttu ära jäänud Väikepruulijate Festival toimub 9.-10. juulini Balti Jaama turul. Oma toodangut tutvustavad nii õlle-, veini- kui siidrivalmistajad. Festivali kulminatsiooniks on tänavuse koduõlle konkursi võitjate väljakuulutamine.
Väikepruulijate Festival tuleb taas
Festivalist on kujunenud Eesti Väikepruulijate Liidu aastasündmus, mis tõi kahel varasemal korral kokku arvukalt publikut. “Eelmisel aastal olime sunnitud festivali ära jätma, kuna polnud teada, milliseks kujuneb koroonaviiruse levik riigis. Seda suurem on rõõm tänavusel festivalil võõrustada vanu tuttavaid ja uusi külalisi,” rääkis Eesti Väikepruulijate Liidu juhatuse liige Enn Parel, kelle sõnul külastas 2019. aasta festivali ligi kaks ja pool tuhat inimest.
Kahe päeva jooksul tutvustavad Balti Jaama turu õhtuväljakul oma toodangut Eesti käsitööõlle pruulikojad, veinimõisad ja siidritalud. Festivali külastajad saavad tutvuda joogivalmistamise telgitagustega, toimuvad ekspertide, sommeljeede ja pruulmeistrite vestlusringid ja töötoad.
Enn Pareli sõnul on festivali eesmärk näidata, kuivõrd mitmekülgne ja kvaliteetne on Eestis tegutsevate väiketootjate pakutavate käsitööjookide sortiment. “Sama oluline on aga pruulimistraditsioonide tutvustamine ja teadmiste jagamine. Festivalil toimuvad ekspertide paneelid, kus räägitakse Eesti õlle-, veini- ja siidrikultuuri tekkest ning arengust. Väikepruulijate Liit peab tarbija harimist äärmiselt oluliseks vahendiks võitluses alkoholi liigtarbimise vastu.”
“Mõlemasse päeva mahub ka pidulik üritus. Reedel, 9. juulil esitleb Eesti Väikepruulijate Liidu liige, Valgejõe Veinivilla perenaine Tiina Kuuler uut ja senisest mahukamat “Koduveini aabitsat”, mis on tänuväärt teejuhiks neile, kel soov valmistada kodus ise veini, vahuveini või siidrit,” tutvustas Parel. Festivali külalistel on võimalik soetada autori autogrammiga teos ning proovida ja soetada Valgejõe Veinivilla parimaid tooted.
“Laupäeval, 10. juulil algusega kell 15.30 kuulutame aga välja tänavuse hobipruulijate käsitööõlle konkursi võitjad. Osalejatel oli aega võistlustöid esitada mai lõpuni, žürii hindas jooke kahes kangusklassis: kuni 7% alkoholisisaldusega õlled ja üle 7% alkoholisisaldusega õlled. Lisaks võis sel aastal saata võistlusele ka kuni kolm aastat tagasi valminud koduõlut,” selgitas Parel reegleid. “Parimate kodupruulide autasustamine on festivalile ilusaks kulminatsiooniks.”
Festival algab mõlemal päeval kell 15. Sissepääs festivalialale on tasuta.
Suvist pruulimisfestivali ja selle raames hobitegijate konkursse korraldav Eesti Väikepruulijate Liit on loodud 2013. aastal eesmärgiga jätkata ning arendada Eesti õlle-, veini- ja siidripruulimise kultuuri ja traditsioone ning arendada Eesti alkoholikultuuri läbi kõrgkvaliteediliste toodete pakkumise ja tarbija harimise. Liitu kuulub täna enamik Eestis tegutsevatest väikestest õlle-, siidri- ja veinitootjatest, kelle toodangumaht ei ületa 5 miljonit liitrit aastas.