L, 26.11.2022

India ja Eesti kultuuri põimumisest sündinud helikandjat esitletakse Esna galeriis

Anne Põder
, ajakirjanik
India ja Eesti kultuuri põimumisest sündinud helikandjat esitletakse Esna galeriis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Leho Rubise (keskel) kontsert koos sõpradega.
Leho Rubise (keskel) kontsert koos sõpradega. Foto: Esna Galerii

Täna kell 17 toimub Esna Galeriis Leho Rubise ja tema sõprade uue helikandja „Näha nägemata“ esitluskontsert.

Kultuurivahendaja Aija Sakova selgitas, et „Näha nägemata“ ühendab endas Põhja-India ja Eesti muusikakultuuri, kuna põimib Euroopa ja India instrumente Põhja-India klassikalise muusika ülesehituse ning eksperimentaalse elektroonilise muusika hüpnootiliste maastikega.

Plaadil kõlab muusika Leho Rubise, Joosep Kõrvitsa, Arno Kalbuse, Kaido Kirikmäe, Emil Tappendorffi ja teiste muusikute esituses.

Kontserdil esinevad Joosep Kõrvitsa tšellol, Leho Rubis India bambusflööt bansuril, Arno Kalbus rütmiinstrument tablal ning India burdoonpill tanpuri kõlab Liina Vainumetsa ja Greta Liisa Grünbergi esituses.

„Näha nägemata“ esitluskontsert on ühtlasi Leho Rubise näituse „Teadvus – tajude allikas“ pidulik lõputakt. Näitus on pühendatud inimese teadvusseisundite uurimisele ja kujutamisele. "Mööduvate emotsioonideta ja liikumatult seisvad figuurid jätkavad India budistliku kunsti võtet taandada väline dünaamika miinimumini, et selliselt luua ruumi teadvuseseisunditesse süvenemiseks.

27. juuni ennelõunal on näitus külastajatele avatud alates kell 12. Kontserdikülastajaid oodatakse alates kell 16, mil on avatud ka kohvik.

Esitluskontserdi pileti hind on 10 ja 5 eurot.

Leho Rubis tegutseb nii maalikunstniku kui muusikuna. Ta on õppinud Tartu Ülikoolis maalikunsti erialal, kuid kuulas kunstiõpingute kõrval ka orientalistikaalaseid loenguid.

2010 aastal kaitses ta Linnart Mälli ja Märt Läänemetsa juhendamisel teadusmagistri kraadi India budistliku kunsti ajaloo teemal.

Esna Galerii on 2019. aasta kevadel avatud kaasaegne näituste ja kultuurisündmuste toimumispaik, mis asub ajaloolise Esna raudteeasula endises peakaupluse hoones. Galerii missiooniks on oma tegevuse kaudu eri valdkondade pühendunud meistrite ning süvatundjate esiletõstmine ning nendevahelise dialoogi loomine.

Esna Galerii ettevõtmised on pühendatud aeglustumisele ja süvenemisele, mis on meistriks kujunemisel materjalide ja tehnoloogiate tundmise ning ande kõrval möödapääsmatud.

Kontsert toimub Esna galeriis Leho Rubise näituse „Teadvus – tajude allikas“ keskkonnas.

Märksõnad
Tagasi üles