E, 6.02.2023

Eksperdid õpetavad vältima veebikelme

Merit Männi
, ajakirjanik
Eksperdid õpetavad vältima veebikelme
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Netikelm.
Netikelm. Foto: Sander Ilvest

Finantsinspektsioon korraldab teisipäeval veebiseminari “Petuskeemide ja finantskelmuste ohtlik maailm”, kus oma ala eksperdid jagavad soovitusi ja nippe aina kavalamaks muutuvate kelmide vältimiseks, selgitavad kuhu häda korral pöörduda ning arutlevad ka praeguse karistusraamistiku kitsaskohtade üle.

Politsei- ja piirivalveameti majanduskuritegude büroo juhi Leho Lauri sõnul teevad praegu enim muret läbimõeldud skeemid, kus kelmid asuvad välismaal ja kannatanutelt väljapetetud raha riigist kiirelt välja viivad. “Praegust olukorda iseloomustab skeemide rohkus. Konkreetsest skeemist sõltumata on oluline, et inimene oskaks end kaitsta. Kõige lihtsam viis selleks on kelmidega vestlusesse mitte asuda ning kahtlane telefonikõne koheselt lõpetada,” sõnas Laur.

Sageli esitlevad petturid end telefoni teel pangatöötajatena ja räägivad, et toimunud on mingit sorti küberrünne või inimese kontol märgatakse kahtlast tegevust ning küsitakse kontole ligipääsemiseks vajalikke andmeid. „Oluline on meeles pidada, et pank ei küsi mitte kunagi inimeselt telefonitsi tema PIN-koode või muid kontole pääsemiseks vajalikke andmeid,“ märkis Pangaliidu juht Allan Parik ja lisas, et see on info, mida telefonikõnes kunagi jagada ei tohi.

Märksõnad
Tagasi üles